Türk Ceza Kanunları

79 yıldır yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) bugün yürürlükten kalkarken, yerini 5237 sayılı TCK aldı.

Yürürlüğü 1 Nisan’dan bugüne ertelenen yeni TCK ile birlikte 1929’dan beri uygulanan Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) ve 1965’ten beri uygulanan 647 sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Kanun da yerini yeni yasalara bıraktı.

Müzik veya yüksek sesli konuşarak komşularınızı rahatsız etmeyin. Bu tür suçlar için yeni yasa 6 aya kadar hapis cezası getiriyor.

Bu üç düzenleme Cumhurbaşkanı’ndan sokaktaki 70 milyon vatandaşa kadar herkesin hayatında köklü değişiklikler yapacak. Yasaların getirdiği yenilikler nedeniyle vatandaşlar bir süre uyum zorluğu çekecek. Bu zorluklar yargı için de geçerli olacak. Çünkü maddelerin yorumundaki farklılıklar nedeniyle aynı tür davalarda farklı kararlar verilebilecek. Yargıtay da yeni içtihatlar oluşturmak zorunda kalacak. Bugün yürürlüğe giren TCK’nın getirdiği önemli yenilikler şöyle:

FAİLİ MECHUL CİNAYETLER: Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve Muammer Aksoy gibi isimlerin öldürülmesi nedeniyle bir dönem Türkiye’nin gündeminden hiç düşmeyen faili meçhul siyasal cinayetlerle ilgili davalarda zamanaşımı işlemeyecek.

Töre Cinayetlerinin Cezası: Töre cinayetlerine ceza indirimi uygulanmayacak. Bu türden suçları işleyenler ömür boyu hapse mahkum edilip cezalarının bir bölümünü hücrede geçirecekler.

*BURUN KIRANA 6 YIL: Kavga sırasında birinin gözünü çıkaran, kulağını sağır eden, dilini koparan, yüzünde sürekli iz kalacak şekilde yaralayan kişiye en az 8 yıl hapis cezası verilecek. Yine kavga sırasında birisinin kolunu, burnunu kıran kişiye de 6 yıla kadar ceza verilecek.

İşkencenin Cezası Ne Kadar : İşkence suçlarından cezanın alt sınırı 3 yıl olacak. Karakolda bir sanığı aşağılamak bile işkence olarak adlandırılacak. Bu durumda polise ve amirine 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu ceza işkencenin ağırlığına göre 18 yıla çıkabilecek. Ölümle sonuçlanan işkence suçlarının cezası ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olacak.

Kadın Dövmenin Cezası Ne Kadar: Eşini dövene 3 ila 8 yıl arasında hapis cezası verilecek.

SUÇU BİLDİRİN YOKSA CEZA ALINIRSINIZ: Yolda en azından yaralamalı bir görürseniz geçip gitmeniz eskisi kadar kolay olmayacak. Çünkü bu, yeni TCK’ya göre bir yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suç.

Tecavüzün Cezası Ne Kadar: Yasa ile birlikte tecavüz suçları için ağır cezalar getiriliyor. Birini tecavüz eden kişiye verilecek ceza 7 yıldan başlayacak. 15 yaşından küçüklere tecavüz edenler yeni kanuna göre 8 yıldan 22.5 yıla kadar hapse mahkum edilecek. Ancak cinsel istismar veya ırza geçme suçu eskiden olduğu gibi şimdi de şikayete bağlı olacak. Yani tecavüzler yine yaşanılan toplumun da etkisiyle örtbas edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

İşyerinde Tacizin Cezası: İşyeri arkadaşına laf atana veya sarkıntılık edene 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

KOMŞULARINIZI RAHATSIZ ETMEYİN: Müzik veya yüksek sesli konuşarak komşularınızı rahatsız etmeyin. Bu tür suçlar için yeni yasa 6 aya kadar hapis cezası getiriyor.

Telefon sapıklığının cezası: Telefon sapıklarına 6 aya kadar hapis cezası verilecek.

Kapkaçın cezası ne kadar Kapkaç suçlarına yönelik cezalar attırıyor. Bu suçu işleyenlere 3 ila 10 kadar ceza verilecek. Çantasını vermeyen kişi yaralanır ya da ölürse ayrıca kasten adam yaralama ya da öldürme suçlarından da cezalandırılacak.

EKMEK ÇALMAK: Bir kişi açlık nedeniyle mali değeri düşük bir şey çalmışsa hakim isterse ceza vermeyebilecek.

EVE HIRSIZ GİRERSE: Bir kişi, eve giren hırsızı öldürür yada yaralarsa ceza almaması için heyecan, korku veya telaşla bunu yaptığını hakime ispatlamak zorunda olacak. Aksi halde cezanızda sadece 3’te 1’e kadar indirim yapılacak.

MEZARLIK VE CAMİ ÖNÜNE ÇÖP: İbadet yerleri yada camilerinin önüne çöp dökenlere verilecek ceza arttırıldı ve 1 yıla kadar hapis olarak öngörüldü.

Kaynak:Sabah

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.