Tüketici Hakları Nelerdir

1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre tüketici haklarının 9 temel maddesi vardır. Bunlar

Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı : Barınma, ısınma, aydınlanma, içecek, su, haberleşme, ulaşım tüketicilerin temel ihtiyaçları arasına girmektedir. Bütün tüketiciler bu ihtiyaçların karşılanmasını talep ederler.

Sağlık Ve Güvenlik Hakkı : Satışı yapılan bütün mal ve hizmetlerin insanların sağlığına zarar vermeyecek şekilde olmasıdır.

Bilgi Edinme Hakkı : Tüketici bir mal ve hizmet alırken düzgün bir şekilde karar vermesi için tüketiciye bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Eğitim Hakkı : Tüketici hakkı ve çıkarlarını koruyabilme amacı ile tüketici bilincine sahip olmak için eğitim kurumlarında eğitim alması.

Zararların Giderilme Hakkı : Satın alınmış olan mal yada hizmetten dolayı tüketicinin uğradığı zararın giderilmesi, mal yada hizmetin tekrar tüketiciye ulaştırılmasıdır.

Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı : Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşmasında ülke ve doğal kaynakların düzgün kullanımıyla beraber çevrenin korunması.

Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı Tüketiciye, iki mal arasında kıyaslama imkanı verebilecek fiyattan sunulması, satıştan sonra herçeşit destek ve servisin tüketiciye ulaştırılması.

Seçme Hakkı Tüketicinin değişik ürün ve hizmete istediği anda ulaşabilmesidir.

Temsil Edilme, Örgütlenme Sesini Duyurma Hakkı : Tüketicilerin haklarını koruyablmesi, mağdur olmaları durumunda bu durumun giderilmesi için toplanarak oluşturulan ses duyurma eylemidir.

Tüketici Kimdir ?

Tüketici ; Bir malı yada hizmeti özel bir amaçla satın alıp kullanan ve tüketen kişiye verilen isimdir. Ticari amaçla mal alan kişi tüketici olarak sayılmaz.

Tüketicinin Korunması Neden Önemlidir ?

İnsanlar doğumdan ölene kadar tüketicidirler. Teknolojik gelişmelerden sonra toplu üretim yapabilme kabiliyeti artmıştır. Bu sonuçla insan sağlığına zararı olan birçok mal veya hizmet piyasada bulunmaktadır. Bütün insanların ırk, dil vs. gibi unsurlardan farklı olarak taşıdıkları tek ortak nokta tüketici olmalarıdır. Bu geniş kitlenin korunması normaldir.

Taksitli Satışlarda Tüketicinin Ne Gibi Hakları Vardır ?

Tüketiciye yapılacak olan sözleşme örneği verilmesi gerekmektedir. Tüketiyiciye malın peşin fiyatı, borç miktarı, ödeme tarihi gibi bilgiler verilmesi gerekiyor.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.