Titanic Nasıl Battı

Titanic gemisi bir efsanedir. Batmaz denilirdi. Ne olursa olsun batma deniliyordu. Bir sebeple bu gemi altından bir darbe alırsa darbe alan bölüm sul alacaktı. Kötü bir olasılıkla iki geminin çarpışması durumunda gemi kompartmanların bir bölümü suyla dolacaktı, bu şekilde geminin batması en az 3 gün civarında etelenecekti. Bu uzun sürede yardım geleceği düşünülüyordu. Bu sebepele dünyanın en güvenilir gemisi olduğu söylenmekteydi. Ayrıca dünyanın en kaliteli çeliğinden yapılmıştı.
Fakat herkezin bildiği üzere titanic dünyanın en büyük deniz faciasını oluşturdu. Kesinlikle batmayacağı iddaa edilen gemi 3 saat gibi kısa bir sürede Grönland açıklarında Okyanusun derin ve soğuk sularına gömüldü. Yıllardı titanicin buz dağına çarparak battı bilinmekte. Bu devesa geminin neden battığını anlamak için okyanusun derinliklerine inmek gerekiyordu. Bu araştırma için 73 sene beklenildi. 1985 yılında denizbilimci Bob Ballard titanicin enkazını okyansun dibinde 12.612 feet derinlikte buldu. Titanic enkazına ilk ulaşma 1991 yılında gerçekleşti. Bu araştırmada hiçbir kişisel eşya karaya çıkartılmadı. Fakat bilimsel araştırmanın yapılması için gemiden bazı metaller toplandı. Titanic’i iki tane ince ayrıntı batırdı.

Bu iki ayrıntı, gemiyi yapan mühendistleri şaşırttı. Çünkü mühendistler önden veya arkadan darbe alınacağını hesaplamışlardı. Gece karanlıkta yoluna devam eden Titanic buzdağını gördüğü esnada buzdağından kurtulabilmek için çok geç kalınmıştı. Nöbetçiler bu dağı farketmeselerde direk buzdağına çarpacaklardı ve önden hasar alacaklardı. Ön kısımda bulunan odalar suyla dolacaktı. Fakat su dolsa bile titanic batmayacaktı. Buzdağı görüldüğü esnada son anda bir manevra yapıldı. Dünyanın en büyük gemisi kendini buzdağından kurtaramadı ve yan tarafını baştan sona kadar kesildi. Sadece bir oda yerine bütün odalar suyla doldu ve gemi battı.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.