Testis Kanseri Nedir

Testis kanseri erkeklerde 15-35 yaşları arasında çok sık görülen kanserlerden birisdir. Erkeklerde görülen kanserlerin % 1 lik bir kısmını oluşturmaktadır. Her sene yüzbin kişiden 3 ünde testis kanseri saptanmakta. Eskiden tedavisi çok zor olan bu hastalık tehlikeli olarak gösterilmekteydi. Günümüzde testis kanserinin gelişmesinde erken teshiş konduğu taktirde oldukça yüz güldüren sonuçlar alınabilmekte.

Testis Kanseri Belirtileri

1- Testiste kitle yada büyüme görülmesi
2- Skrotumda ağırlık
3- Karında ağrı oluşması
4- Testiste ağrı
5- Göğüslerde büyüme ve hassaslık

Ancak bu belirtiler birçok hastalıkta da oluşabilir. Bu belirtiler ortalama 2 hafta civarında sürerse doktora başvurun.

Testis Kanseri Neden Olur

Testis kanseri neden olur bunun cevabı tam anlamıyla bilinmemekte. İnmemiş testisi olan kişiler bu hastalığa yakalanma olasılıkları daha fazladır.

Testis Kanseri Tedavisi

Testis kanserinde kanserin tipine ve evresine göre değişik tedaviler uygulanmaktadır. Seminomlar sperm üretmekte olan hücrelerden kaynaklayorsa ve testis kanserinin yaklaşık yüzde ellisini oluşturmaktadir. Ayriyetten hastaların yaşı ve sağlık durumlarına göre tedavi yöntemleri değişiklik göstermektedir. 4 çeşit tedavi yöntemi vardır. Bunlar cerrahi tedaviler, radyasyon tedavisi, ilaç tedavisi ve kemik iliği naklidir. Hastalığın evresine ve sağlık durumuna göre uygulanacak olan tedavi uzman hekimler tarafından seçilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.