Tarihi Ticaret Yolları

Eskiden 3 tane ticaret yolu kullanılmaktaydı. Bunlar Baharat yolu, ipek yolu ve Kral Yoludur. Bu yollar asyadan avrupaya ticaret yapmak için kullanılan yollar. Eski çağlarda uzakdoğuyla batıyı birbirine bağlayan yollardır.

Baharat Yolu Nedir Nerededir
Eski zamanlarda uzak doğuyla batıyı birbirine bağlayan bir ticaret yoluydu. Bu özelliği olan bir diğer yol ipek yoluydu. Baharan bundan binlerce yıl önce doğu ülkelerinde kullanılmaktaydı. Ortaçağda avrupadaki insanların sofrasına kadar gelince çok öneml bir ticaret ürünü oldu. Çok pahalı olmasından dolayı sadece varlıklı insanlar alabiliyordu. Baharat ticaretini çinliler İsa’dan önce başlatmıştı.
Baharat, doğudan avrupaya iki şekilde gelmekteydi. Birincisi ipek yoluyla gelirdi. Diğer yol ise Hindistan ve seylandan kızıldenizde bulunan akabe körfezine yemen kıyılarına yada basra körfezine gelen denizyoluydu. Bu limanlarda gemilerden boşaltılan baharat karayla fenike ve filistin kıyılarına, mısırda iskenderiyeye ve karadenize gönderilirdi. Dahasonrada denizyolula avrupaya taşınırdı.

Kral Yolu Nedir Nerededir

Tam isimi pers kral yoludur. Per imparatorluğunun kralı olan Darius döneminde milattan önce 5. yy de yapılmış olan bir yoldur. Darius bu yolu imparatorluğu boyunca susadan, sardise kadar hızlı ulaşımı kolaylaştırabilmek için yapmıştır.

Kral yolu batıda sardisten başlar, Türkiye’de İzmir’in 95 kilometre doğusunda, doğuya kadar şu anki Türkiye’nin orta kuzey bölümünde Asurun başkeni olan Nineveh varmaktaydı. Nineveh şu anda Musulun olduğu yerdir. Daha sonra babil ( bağdat) güney bölümünden geçmekteydi. Babilin yakınında yolun 2 ye ayrıldığı düşünülmektedir. Bir yol kuzey batıya sonra batında ecbatana ve ordanda ipek yoluyla beraber gitmekteydi. Diğer yolsa doğuya gitmekteydi. Pers başkenti olan Susaya ( İran ) ulaşmaktaydı.Sonrada güneydoğudan persepolise geçmekteydi.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. sesiz _kraliçe
  2. sesiz _kraliçe

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.