Suyun Özellikleri Nelerdir

Su, yani saf su kokusuz, tatsız ve renksizdir. Su insan hayatı için çok önemli olan bir sıvıdır. Suyunda bazı özellikleri vardır.

Su oda sıcaklığında sıvıdır
Su ışığı emer
Su yeryüzünden bilinen bütün canlıların yaşaası için gerekli olan, hiçkimsenin vazgeçemeyeceği tadı olmayan kokusu olamayan maddedir.

Su canlıların yaşamı için hayati bir önem teşkil eder. Canlı için gerekmekte olan bütün fiziksel olayların hepsi suyun özellikleri ile gerçekleşmektedir. Bu sebepten dolayı suya ” yaşam sıvısı ” adı verilmektedir. Su çıplak gözle bakıldığı zaman renksiz bir madde olarak görülür. Farklı özelliklerde bol miktarda su dünyada bulunmaktadır. Dünyada yaklaşık 1.4 milyar kilometre su olduğu söylenmektedir.

Suyun Yapısı

Su iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşmaktadır. Suyun Formülü H2O’dur. Oksijenin yanında 104,45 derece açı oluşturabilecek bir şekilde bağlı iki tane hidrojen bulunmaktadır. Standart bir sıcaklık ve basın.ta suyun buhar ve sıvı fazı arasında değişken bir denge oluşur. Su molekülünün bir tarafı negatif diğer tarafıda pozitiftir.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. ZEHRA
  2. Nisa

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.