Stresi Yenmenin Yolları Stres Nasıl Yok Edilir

Stres, kontrol altında tutulduğu anda hayatı daha iyi hale getirebilmek için motive edici bir etken olan stres aşırı derecede yaşandığında zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz bir yönte etkilemekte olan tehdide dönüşüyor. Strese sebep olan faktör tamamen ortadan kaldırmak için mümkün olduğu kadar mücadele etmenin yollarını bulmak gerekiyor.

İş hayatı, ödeme sorunlar, kredi kartı borcu, okul taksiti, kalabalık, trafik, gürültü vs. yaşam ortasında kosuşturma arasında insan kendisine hobilere ve en önemlisi sevdiklerimize yeteri kadar zaman ayıramamak yaşantıyı gün geçtikçe artan bir stres faktörünün oluşmasına zemin hazırlanıyor. Uzmanlara göre bir hastalık değildir. Kontrol altında tutulduğu zaman yeni alternatif oluşturmak konusunda düşünmeye sevk etmek ve hayatı dahada üretken bir hale getirir. Fakat aşırı stres zihinsel, ruhsal ve fiziksel açıdan sağlığımızı olumsuz yönten etkileyen bir tehdir unsuru. Aşırı stres altında insanlara yeme içme bozuklukları uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik, iştah kaybı veya aşırı yeme olayı, sigara ve alkol bağımlığı artması, konsantrasyon eksikliği, isteksizlik, sürekli yorgunluk gibi insanın iş ve sosyal yaşantısını son derece olumsuz etkileyecek belirtiler görünüyor. Yoğun ve uzun süreli stres altında dolaşım sistemine adrenali ve stres hormonları salgılandığı görülmekte. Hormonların kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sağlık açısından risk oluşturubilecek problemlere sebep olabileceği bildirilmekte.

İnsanı stres iten sebepler ve bununla beraber mücadele yöntemleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Evlilik, boşanma, hamilelik, doğum, çok sevilen birisinin ölmesi, sağlık problemleri, işten çıkartılma, yeni bir iş, farklı bir şehir, ilk defa karşılaşılan olaylar gibi nedenler birçok insan üstünde strese yol açabilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.