Sinir Krizi Nedir

Sinir krizi bir insan için çok kötü bir olaydır. Aşırı derece sinirlenmeyle beraber bunun sonucunda gözün hiçbirşey görmemesiyle bütün dünyaya meydan okuma haline sinir krizi denir. Sinir krizi sırasına kriz geçirmekte olan şey sinirler değildir, kriz geçiren adrenal bezleridir. Yüksek miktarta stres sinir krizi geçirmenin ana nedenidir. Stres sadece insanı sinirlendiren can sıkan yada aşırı miktarda heyecanlandıran olaylar nedeniyle kaynaklanmaz. Gündelik yaşantımızda meydana gelen bazı alışkanlıklar : beslenme, uyku düzeni değişikliği, taşınma olayı yada hava değişimi gibi olaylar stresin sebebidir.

Stres sebebiyle Gas-Genel Adaptasyon Sendrom ismi verilen bir takım fizyolojik değişiklikler tetiklenmektedir. Bu sendrom 3 aşama vardır. Bunlar Alarm, karşı koyma ve patlama evreleridir.

Bu aşamaların herbiri böbreklerin üstüne bulunan adrenal bezi tarafından düzenlenmektedir. Adrenal bezlerin içi bölümü adrenal medulla ismi verilir ve burdan adrenalin ve noradrennalin hormanu sargılanmaktadır. Bu hormonlar vücudun stres veren nedenler ile savaşmasına yardımcı olmaktadır. Adrenali bizlerin dış bölümüyse adrenal korteks ismi verilemektedir ve burada değişik hormonlar salgılanmaktadır. Kan şekeri ve vücuttaki mineral düzeyinden sorumlı olan bu hormonlar ağır stres şartlarında enerji ve kan içeriği sağlarlar. Bunlar GAS sendromuna karşı koyabilmeye teşkil eder. Stres belli bir oranın üstüne çıktığı zaman sinir krizi denile şey oluşur. Burada olan olay patlama fazına ulaşma ve ve hormonların vücudun içerisinde kendi iç dengesini sağlayalamaz hale gelmeleridir. Vücuttaki enerji ve mineral dengesinin alt üst olmasıyla beyin, kalp, kan damarı, bağışıklık sistemi ve vücudun diğer bölgeleri etkilenmektedir. Bu tarz bir olay vücudun belli bir bölgesinin yada tamamının güçsüz düşmesine neden olur. Fizyolojik stres sonunda oluşan hastalıklar içinde kanser, şeker hastalığı, astım, adet düzensizliği, kolik, ülser, kalp hastalıkları ve depresyon sayılabilir.

Sinir Krizi Belirtileri Nelerdir

Bir sinir krizinin en önemli belirtisi genellikle yorgunluk, halsizlik, irritasyon, iştah kaybı, kan basıncında yükselmeler, şevk ve ilgi azlığıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.