Ses Nasıl Oluşur

Sesin nasıl oluştuğuna dair pek çoğumuzun bir bilgisi yoktur. Birçoğumuz ağzımızı açtığımızda sesin çıktığını söylerler.

Boğazın ön tarafında burun ve ağızdan akciğere hava taşıyan soluk borusu, onların arka kısmında sıvı ve gıdaları mideye götüren yemek borusu yer alır. Nefes borusunun en üst kısmında ses tellerinide içerisine alan ses tellerini içine alan kıkırdak dokulu gırtlak vardır.

Sağda ve solda ikitane ses teli bulunmaktadır ve bunlar hareketlidir. Bu ses telleri birbirlerine yaklaşıp uzaklaşırlar. Nefes alıp verirlen yan doğru açılırlar ve konuşma sırasında veya şarkı söyleme anında birbirlerine yaklaşırlar ve titreşim yaparlar.

Ses oluşurken akciğerlerden gelen hava kullanılmaktadır. Akciğerler solunum yaptıkları havayı gırtlağa doğru iter ve gırtlakta bulunan ses tellerinin arasından geçen hava sesi oluşturur. Ses ağız boşluğu, dil, diş, burun boşluğu ve sinüs ile konuşma halini alır.

Ses oluşmasında akciğerler, diyafram, gırtlak ve ses teli, ağız, burun, boğaz boşluğu, sinüs, damarlar, çene, dil ve dudaklar sesin oluşmasını sağlarlar.

Kaynak : buyutec.net

Latest Comments
  1. cengiz güneş

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.