Savaş Nedir

Savaş çok geniş bir kavramdır. Savaş, ülkeler, bloklar veya bir ülkenin içerisinde bulunan büyük gruplar arasında gerçekleşebilen silahlı mücadelerdir. Savaş genelde dini, milli, siyasi veya ekonomik amaçlara ulaşabilmek için gerçekleştirilen eylemlerdir.

Savaş sırasında kullanılan silahlara, güdülen amaca, taraflara ve savaşın gerçekleştiği yere göre değişik şekillerde olabilir. Örnek olarak; nükleer savaşlar, meydan savaşı, iç savaş, dini savaş, dünya savaşı gibi örnekler verilebilir. Karşı tarafı yıldırmak için, maddi veya manevi zararlar vermek için silahsız olarak yapılan faaliyetlerde savaş tanımı içerisine girer.

Yaşadığımız günümüzde savaş Birleşmiş Milletler tarafında bazı temellere ve kurallara dayandırılmaktadır. Eskilerde yapılan savaşların aksine, günümüzde yapılan savaşlarda sivillerin öldürümesini engellemek için, Ülkeleri yok etmektense savaş açılan ülkeyi güçsüz bırakmak güdülmektedir.

Ancak bu düşüncelere rağmen günümüzdede eskileri aratmayan savaşlar meydana gelebiliyor. Örnek verirsek 1990 yılında kuzey afrikada oluşan iç savaş sonrası 1 milyonun üzerinde insan hayatını kaybetmiştir. 2003 Yılında Amerika Irak savaşı sırasında da milyonlarca asker ve sivil insan hayatını kaybetmiştir ve kaybetmeye de devam etmektedir.

Kaynak : buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.