Şahmeran Efsanesi Nedir

Efsaneye göre şahmaran yüzyıllar önce Tarsusta yaşamış yılan vücuduna sahip kadın başlı bir kahramandır. Şahmaranın bahçesinde insanlar etkileyebilecek herçeşit yiyecek ve zinet eşyası bulunmaktadır. Şahmaran kimsenin bilmediği bir yerde insanlardan uzakta yer altınta yaşamını sürdürmüştür. Bu insanoğlunun camsab tarafından bulunana kadar devam etmiştir.

Yoksul bir aile oğlu olan camsab günün birinde ormanda bir kuyu dolusu bal bulur. Balı çıkartmak için kuyuya iner. Bütün balları yukarıya çeken arkadaşları açgözlülüklerinden kuyuya bırakmış. Yalnız başına bağıran camsab ümidini kestiği anda topraktan iğne deliği büyüklüğünde ışık geldiğini farketmiş. Cebinde bulunan bıçakla ışığın geldiği deliği büyütmüş. Ömründe hiç görmediği kadar güzel ve etkileyici bir bahçeye girmiş. Bahçede eşi benzeri olmayan çiçekler, tam ortasında bir tane havuz, etrafında oturaklar ve birsürü yılan bulunuyormuş. Havuzun tam ortasında tahtın üstünde insan başlı bembeyaz vücutlu bir yılan camsaba kendi dilinde hoşgeldin insanoğlu, çevredekilerden korkma sen bizim misafirimizsin demiş.

Şahmaran camsaba birsürü yiyecek ikram edip ülkesine nasıl geldiğini sormuş. Camsab kendi hikayesini şahmarana uzunca anlatmış. Camsabı dinleye şahmaran başını sallayıp insanoğlı nankördür, hilekardır. Küçük menfaatleri karşısında muazzam zararlarına razı olur demiş.

Şahmaran’ın güvenini kazanan Camsab uzun yıllar bu bahçede yaşamış. Yıllar sonra bir gün Şahmaran’a yaklaşan Camsab, ailesini çok özlediğini söyleyip ‘Nolur beni aileme kavuştur’ diye yalvarmış. Bunun üzerine Şahmaran kendisini salıvereceğini, ancak yerini kimseye söylemeyeceğine ve asla hamama girmeyeceğine dair söz vermesini istemiş. Çünkü Şahmaran’la karşılaşan her kim olursa hamama gittiğinde vücudu pullarla kaplanırmış. Şahmaran’a söz verip ailesine kavuşan Camsab uzun yıllar verdiği sözde durarak Şahmaran’ın yerini kimseye söylememiş ve hiç hamama gitmemiş.

Derken bir gün Camsab’ın yaşadığı ülkenin hükümdarı Keyhüsrev hastalanmış. Vezir, hastalığın çaresinin Şahmaran’ın etini yemek olduğunu söylemiş ve herkesin hamama getirilmesini istemiş. Önceleri direnen sonra zorla hamama götürülen Camsab’ın vücudu hamama girince pullarla kaplanmış. Sonunda da yapılan işkenceye dayanamayarak canını kurtarmak için kuyuyu göstermiş. Hemen kuyunun başına gidilmiş ve Şahmaran dışarı çıkarılmış. Camsab’ı gören Şahmaran ‘İşte Camsab nihayet kanıma girdin. Ben insanoğluna itimat edilmeyeceğini biliyordum. Fakat ne çare ki yine aldandım’ demiş. Ölüme giderken de Camsab’a ‘Beni toprak çanakta kaynatıp ilk suyumu sana içirecekler sakın içme zehirlidir. İkinci suyumu iç gövdemi de hükümdara yedir’ demiş Şahmaran’ın söylediklerini harfiyen yerine getiren Camsab ilk suyu vezire içirip ikincisini kendisi içmiş. Etini de hükümdara yedirmiş. Vezir ölmüş hükümdar da kısa sürede iyileşip Camsab’ı veziri yapmış.

Efsaneye göre Şahmaran’ın öldürüldüğünü yılanlar bilmemekte. Tarsus’un Şahmaran’ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından basılacağı rivayet edilir.

Kaynak : buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.