Sağlıklı Zayıflamanın Yolları

Bilinçsiz bir şekilde yapılmakta olan sağlıksız zayıflama diyetlerinin kısa ve uzun dönem içerisinde insana değişik sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu sebeple zayıflamak istiyorsanız öncelikle bir diyetisyene başvurmanız gerekmek ve yanlış diyetlerden kaçınmalısınız. Sağlıklı zayıflamak için sizlere öneriler verebiliriz.

Şişmanlık oluşumunda aşırı yemek yemek, fiziksel aktivitelerin azlığı, psikolojik bozukluklar, metabolik ve hormonal bozukluklar şişmanlıkta önemli bir rol oynamaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’dede şişmanlığın görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. İnsanlar şişmanlıktan kurtulabilmek için değişik zayıflama diyetlerine ilgi duyuyor. Bilinçsiz bir şeikde yapılan diyetlerin birçoğu kısa ve uzun zamanda insanda değişik sağlık sorunlarına yol açmakta. Şişmanlığın kontrol altına alınabilmesi için yapılabilecek en temel şey vücuda alınmakta olan enerjiyle beraber günlük yaşamda harcanmakta olan enerjinin dengede tutulmasıdır. Diyetlerde ise ana ilke besinler ile vücuda sınırlı enerji alınması ile beraber vücudun ihtiyacı olan besinlerin gereksinimlerinin karşılanmasıdır. Sağlıklı diyetler oluşturulurken bu ilke göz önünde buldurulmalıdır. Yapılacak olan diyetler doktor kontrolünde ve diyetisye gözetimi altında yapılmaldıır.

Sağlıksız zayıflama diyetleri sadece vücudun az enerji almasına yol açmaktadır. Vücudun gerek duyduğu karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineraller ve bu tür benzeri maddeleri yeterli ve dengeli bir biçimde karşılamıyor. Bu sebeple kısa zamanda yada uzun zamanda insanda değişik sağlık sorunların yol açabiliyor. Baş ağrısı, sinir, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalpte bozukluk, tansiyon düşmesi, adette düzensizlik, cilt kurumas, saç dökülmesi vs gibi sonuçlar doğurabiliyor.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için kısa bir sürede çabuk kilo kaybı sağlayan düşük enerjili diyetler ve tek şekil besine dayalı olan diyetlerden kaçınmanız gerekmektedir. Doktor yada diyetisyen tarafından insana özgü olaran hazırlanan , bir haftada ortalama 1 kilogram ağırlık kaybı yaratan, yavaş ve uzun süreli zayıflamayı hedef edinen diyetler tercih edilmelidir. Bu tür diyetler hazırlanırken insanın yaşı, beden yapısı, boyu, cinsiyeti, yaptığı iş, hastalığı varmı, beslenme alışkanlığı gibi olaylar göz önünde bulundurulmaktadir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.