Saç Nasıl Uzar

İnsan vücudundaki kılların birçok önemli görevi vardır. Saçlar kafayı yazın güneşten kışınsa soğuktan korumaktadırlar. Kaşlar teri kipilerde tozların göze girmeini engeller. Burun ve kulak kılları ise tozların girmesine engel olur. Vücutta bulunan diğer kullarda deriyi serin tutup ısı kaybına engel olur.

Saç uzaması bir süre sonra durur. Ancak bunun olması içinde baya uzun bir süre gerekir. Vücuttaki kılların hepsi deri aldında kendi torbasında yetişir ve büyür.Torbalardaki saç hücreleri kılların kökünü oluşturur. Yeni hücreler oldukça eski torbalar dışarıya itilirler. Bu eski hücreler dışarıya itildikçe canlılık özelliğini kaybeder ve ölürler. Kıllar ve saçlar bizim görebilidiğimiz kısmı oluşturur.

Kıl torbaları belirli bir sürede yeni kıl hücreleri oluşturmaktadırlar ve buna büyüme süreci adı verilir. Daha sonra büyüme kısa bir süre durur. Buda durma sürecidir. Durma esnasında kıl kopar ve alttaki hücre yeni kıl olur.

Saçların büyüme süreci 2 sene ila 6 aylık bir sürede değişir. Eğer saç kesilmezse 1 metreden fazla bir uzunluğa ulaşabilir. Saçlar 3 ay uzadıktan sonra bir kere durma evresi geçirir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.