Saati İcadı Saat Nasıl İcat Edildi

Seinenin kıyısında adiliye sarayının arkasında bulunan kara kulesinde yer alan saati parise giden herkez tanır. Son olarak 1849 yılında onarılmıştır. Fransada yapılan bu saat saatlerin ilk örneğidir. X. yüzyılan kadar zamanı bulmanın en kolay yolu su saatiydi. Suyun daima aktarılması esasına dayanmaktaydı. Zamanla süs için yerleştirilen bazı mekazmalar karışık bir hal aldı. Bunun en güzel örneği 807 yılında harun refisin charlemagne armağan etmiş olduğu saatir.Daima akan suyun belli düzeye glemesi sonucunda her saat başı bir kapakçık açılmaktaydı.Ordan dökülen bilyeler bitane zilin üzerine dökülürdü.

Su saatinde millerin ve otomotların suyu sürüklediğini gören bir insan bunları sudan başka birşeyi sicime bağlı bir çakıl paröasının bunu itemez mi diye düşündü. Bu fikir ancak XIII. yüzyılda arşimetten beri unutulan dişli çarkların ve tokmaklı zillerin kullanılmasıyla başlamasından sonra kullanılmaya başlandı.

İtici ağırlıkların düşmesiyle ve ölçülü hale sokabilmek için karşılaşma çarkı kullanılmaktaydı. O zamanda sarkaç yoktu. Sarkaçı XVII. yüzyılda huygens buldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.