Romatizma Nedir Nasıl Tedavi Olur

Ramatoloji genelde bağışıklık sisteminin uygunsuz bir şekilde çalışması sonucunda gelişmekte olan romatizmal iltihabı hastalıklar ve diğer kas iskelet sistemi hastalıklarıyla uğraşmaktadır. Romatizma eski yunanda bir kelimedir. Eklemlerde kötü özellikle sıvı birikmesi anlamında kullanılmıştır eski yunancada. Romatizmal hastalıklar milattan önce 8000 yıl öncesinden beri bilinmesine rağmen hastalıkların nedeni, seyri ve tedavisi ile ilgili bilgiler 20. yüzyılında romatoloji bilim dalının gelişmesi sonucunda bilgiler artmıştır.

Romatizma hastasını doktora götüren en büyük yakınmalarından bir tanesi ağrıdır. Ramatolojik hastalıkların en önemli belirtilerinden biride ağrıdır. Fakat unutulmaması gereken bir husus ağrının geri planda olduğu ve hatta hic ağrıya yol açmayan romatolojik hastalıkların olduğudur.

Romatizma hastalıklarının tedavisinde başta romatoloji uzmanı olmak üzere fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ortopedi uzmanı ve diğer uzmanlık dallarının ortak çalışması gerekmektedir.

Fazla çeşitli yakınmalara ve organ tutulumlarına sebep olan romatizmal hastalıkların tedavisi günümüz koşullarında mümkündür. Son zamanlarda hızla artan ilaç araştırmalarıyla romatizma tedavisinde epey bir yol alınmıştır. Fakat coğu romatizmal rahatsızlığın bir çoğu tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Daima bir hekim hasta görülmesi gerekmektedir. Zamanla hastalığın nüksedebileceği bilinmelidir. Tedavi uzun sürelidir ve ömür boyuda sürebilir.Tedavisinde genel amaç ağrı yakınmalarının ortadan kalkması ve olası bir organ tutulmasının önlenebilmesi ve hastanın yaşam konforunun en üst seviyede sürdürülmesini sağlamaktır.

Romatizmanın Belirtileri Nelerdir

Şiddetli saç dökülmesi, göz iltihaplanması, göz ve ağızda kuruluk, tekrarlayan karın ağrıları, ateş, yoğun bel ağrsı, güneşe karşı duyarlılık, citte kabarma ve kızarma, el parmağında ağrı, elde morarma ve geceleri elde uyuşukluk, kireçlenme, kaslarda ağrı, morarma, kanama, el ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma, ayağın baş parmağında şişlik, baş ağrısı, ağız yarası, boy kısalması, ağrı, kızarma, sedef hastalığı, dirsek ağrısı, belden aşağı kısmın ağrıması, toplardamarlarda iltihaplanma, dizlerin ağrıması ve şişmesi, büyük sivilceler, topuk ağrısı, şişme ve tırnaklarda kırılma romatizmanın belirtileri arasındadır.

Romatizma Nasıl Tedavi Edilir ? Romatizma Tedavisi

Romatizma hastalıkları çok çeşitlidir. Bu yüzden sebepleri ve belirtilerde farklılık göstermektedir. Romatizmal rahatsızlıkların çoğu zaman tedavisi mümkün olabiliyor. Fakat tedavinin başarıya ulaşması için mutlaka ama mutlaka doktorun söylediklerinin yapılması gerekiyor. Hastalar ilaç kullanıyor ancak tavsiye edilen ve iyileşmenin parçası olan egzersiz veya yürüyüş zayıflama gibi tavsiyelere uyulmuyor. Bu şekilde de hastalığın iyileşme süresi gecikiyor. Romatizmal ağrılar başladığı zaman hekime gidilmeli. İlaçlarla birlikte egzersiz yapılmalıdır.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.