Retina Yırtılması Nedir

Retina gözün arka bölümünde ışığı hissetmeyi sağlayan ve görüntüyü beyne ileten bir sinir tabakasıdır. Canlı gözü kısaca bir kamera gibidir. Ön kısmında lens görüntüyü retinaya odaklar. Retinada kameranın arkasındaki film gibidir.

Retina Dekolmanı Nedir

Retina dekolmano retinanın normal pozisyonundan çekilmesiyle oluşmaktadır. Retina yerinden ayrıldığından çalışamaz. Görme bozulr. Retina dekolmanı çok ciddi bir sorundur ve tedavi edilmezse kesinlikle körlükle sonçlanmaktadır.

Retina Dekolmanının Nedeni Nedir

Vitreus gözün orta kısmında o bölümü dolduran şeffaf bir jendir. Yaş ilerledikçe vitreus retinaya yapışık olduğundan dolayı yerlerden çekilmektedir. Genellikle vitreus retinadan sorunsuz bir biçimde ayrılır. Fakat bazı durumlarda retina bir yada birkaç yerden yırtılabilir. Bu yırtık yerinden sıvı girmeye başlar ve retinayı bulunduğu yerden ayırır. Aşağıdaki durum dekolmana neden olur.

Myop dan önce geçirilmiş katarakt cerrahisi, glokom, ağır göz travması, diğer gözde daha önce meydana gelen retina dekolmanı, ailede retna dekolmanı olması, göz dokturuntan retinada zayıf yerlerin bulunması.

Retina Dekolmanının Belirtileri Nelerdir

Bu hastalığın belirtileri ışık çakmaları, yeni oluşan uçuşmalar, görme alanında gri bir perdenin hareket etmesi, belirli bir alan görememe, görmenin tam anlamıyla kaybı belirtileri arasındadır. Bu belirtiler sürekli dekoman değildir. Fakat en kısa zamanda göz doktorununuza muayene olmanız gerekmektedir.

Retina Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir

Genellikle lazer yada dondurularak yapılmaktadır. Retina bu yöntemlerle arkasına yapıştırılır. Bu işlemler ayaktan poliklinik ortamında yapılabilmektedir. Bazı durumlarda yırtık takipte edilmektedir.

Retina dekolmanı hemen hemen tüm vakalar ameliyat olmak zorundadır.

kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.