Renklerin Psikolojik Etkileri

Uzmanlara göre renkler insanları sadece psikolojik olarak değil fizyolojik olarakta etkilemekte. Sinirsel bozukluğu olanlara sarı renk, uykusuzluk sorunları olanlara mor resnk, sakinleşmek isteyenlere mavi renk, neşelenmek isteyenlere turuncu renk, canlanmak isteyenlere turkuaz renk öneriliyor.

Kırmızının Psikolojik ve Fizyolojik etkisi : Psikolojik açıdan insana uyanık olmayı ve her an tetikte olmaya teşvik eder. Fizyolojik olarak ise kan basıncını artırmanın yanında adrenalin hormonu salgılar.

Turuncunun Fizyolojik ve Psikolojik Etkileri : Psikolojik açıdan turuncu insanı neşeli olmaya iter. Fizyolojik açıdan ise sindirim sistemi ve metabolizmanın düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Sarının Fizyolojik ve Psikolojik Etkileri : Sarı psikolojik açıdan insana olumlu düşünceler ve canlılık verir. Fizyolojik olarak ise sinirsel bozukluklara iyi gelir.

Yeşilin Fizyolojik ve Psikolojik Etkileri : Yeşil psikolojik açıdan uyumlu olmaya teşvik eder. Fizyolojik olarak ise kalp ve göğüs rahatsızlıklarını azaltır.

Turkuazın Fizyolojik ve Psikolojik Etkileri : Turkuaz psikolojik açıdan insana canlandırıcı ve serinletici bir his verir. Fizyolojik açıdan ise ağrı kesici bir özelliği vardır.

Mavinin Fizyolojik ve Psikolojik Etkileri : Mavi psikolojik açıdan insana barışçıl ve sakinleştirici bir his verir. Fizyolojik olarak ise kan basıncını düşürüp boğazdaki sorunların çözülmesine yardımcı olur.

Morun Fizyolojik Ve Psikolojik Etkileri : Mor psikolojik açıdan iç bilince teşvik eder. Fizyolojik olarak ise uykusuluğa iyi gelir.

Kaynak : buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.