Rahim İçi Kanseri Nedir

Günümüzde özellikle rahimiçi kanseri gelişmekte olan ülkelerde görülmekte olan bir kanser türüdür. İlerleye yaşlarda görülemesi ve tedavisi zor olmamasına rağmen erken belirti vermediği için bu rahatsızlık % 75 başlangıç evrelerinden yakalanmaktadır. Bu sebeple tedavi edilmekte olan kadınlarda 5 sene yaşam şansı %70 civarındadır. Kadın kanserleri içerisinde 4. sırada yer almaktadır. Ortalama 61 yaş civarında görülmektedir.Bu kanser toplumdan topluma görülme sıklığı değişmektedir. Bu rahatsızlığın görüldüğü kadınların % 75-80 lik bir kısmı menepoz dönemindedir.

Rahim İçi Kanseri Belirtileri Nelerdir

Bu rahatsızlığın en önemli belirtisi vajinal kanamalardır. Menapozdan sonra hormon kullanmayan kadında rahimden kaynaklanan vajinal kanama olur ise mutlaka rahim içi kanseri araştırılması gerekmektedir. Hormon kullanmakta olan yada menapozda olmayan kadınlarda ise düzenli adet yada hormon çekilme kanamaları haricinden kanama olursa bu kanamaların sebebi araştırılmalıdır.
Bunlarla beraber Pap testinde rahim için kanseri saptanan hastalar giderek fazla adet gören ve adeti esnasında kanama olan hastalar menepoz öncesi dönemde uzun süren yumurtlamayla beraber kanamalı hastalar, menepoz sonrasında rahim iltahabı bulunan kadın rahim için kanseri araştırılmalıdır.

Rahim İçi Kanseri Neden Olur Rahim İçi Kanseri Nedenleri Nelerdir Rahim İçi Kanseri Risk Faktörleri

Rahim İçi Kanserine
Obezite, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, geç menepoza girme, ailede görülme, hayvansal yağ kullanma ve doğum sayısının azlığı rahim için kanserinin sıklığını artırabilmektedir. Bununla beraber doğum kontrol haplar ve sigara içmekte görülmektedir.

Rahim İçi Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır
Rahim içi kanseri tedavisi 3 yolla yapılmaktadır. Bunlar cerrahi tedavi, radyoterapi ve kemoterapidir. Ortalama 5 yıl yaşama şansı % 30-98 arasında değişebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.