Rahim Ağzı Kanseri Nedir

Kadınlar içinde en fazla görülen 2. kanseri türü rahim ağzı kanseridir. Dünyada 2 dakikada 1 kadın bu kanser yüzünden hayatını kaybediyor.Rahim ağzı kanserinin hemen hemen hepsi human papillomovirüs’ün bazı şekillerinden kaynaklanmaktadır. Hem kadınların, hemde erkekleri etkilemekte olan bu virüs HPV’nin vücucu etkilemekte olan yüzden fazla türü vardır.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir

Vücudun bir bölgesinde hücreler anormal bir şekilde çoğalmaya başladığı anda kanseri gelişme aşamasına girer. Rahim ağzı kanseri anormal hücre çoğalmasıdır.

Rahi ağzı kanseri hayatı tehdit eden tehlikeli ve ciddi bir kanser türüdür. Kadın HPV’nin belirli şekilleriyle infekte olduğu anda yada infeksiyondan kurtulamadığı zaman serviksin duvarında anormal bir şekilde hücreler gelişme gösterir. Erken tanıyla tedavi edilmezse anormal hücreler rahim ağzı kanserini öncüllerine ve kanser dönüşebişir.

Rahim Ağzı Kanserinin Nedenleri Nelerdir ? Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur

Rahim ağzı kanserinin hemen hemen hepsi HPV ismi verilen virüs ve bu virüsün türlerinden dolayı ortaya çıkar.

HPV virüsünün ortalama 30 türü genital HPV olarak bilinmektedir. Bunlar genital bölgeyi etkilemektedir. Bazı türleri ise rahim ağzı duvarındaki hücrelerde değişikliklere yol açabilir. Eğer tedavisi olmazsa bu anormal hücreler bazen kanser hücrelerine dönüşebilir. Buda hayatı tehdit edebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Teshiş Edilir

Rahim ağzı kanseri var mı yok mu bunu belirlemenin birinci yol pap testidir. Jinekolojik muayeneden sonra bir parçası pap testi serviks duvarında yer alan anormal hücrelerin servikal kanseri öncüleri yada rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce saptanmasını sağlar.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir

Rahim ağzı kanseri ileri evrelere kadar malesef bir belirti vermez. Belirtilerini maddeler halinde sıralayabiliriz.

1- Anormal bir şekilde olan vajinal kanama
2- Cinsel ilişkiden hemen sonra kanama görülmesi
3- Anormal bir şekilde oluşan vajinal akıntı
4- Pelvis Kasık Ağrısı Oluşması
Bu belirtilerden herhangi biri var ise en kısa sürede bir uzman doktora başvurmanızda fayda var.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Tedavi Edilir ? Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Diğer kanser türleri gibi rahim ağzı kanserininde birçok tedavi şekli vardır. Birçok şekilde tedavi edilebilir. Tedavi türünü seçmeden önce sağlık görevlisinin göz önünde bulunduracağı bazı konular vardır. Tedavi öncesi kanserin boyutları ve hangi bölgede olduğu, kadının yaşı ve genel sağlık durumu ve hastanın hangi tedaviyi tercih ettiği göz önünde bulundurulur.

Rahim ağzı kanserinde 3 yöntem kullanılmaktadır. Bunlar cerrahi yöntem, radyasyon tedavisi ve kemoterapi yöntemidir. Tedavi aşaması hastalığın boyutuna göre 2sini yada tamamını içerebilir.

Rahim Ağzı Kanserinden Kurtulmanın Yolları

Pap testi bu kansere yakalanma ihtimalini azaltmanıon en iyi yoludur. Erken zamanda, anormal hücreler yayılmaya başlamadan saptandığı zaman rahim ağzı kanseri öncülleri başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.