Prostat Kanseri Nedir

Prostat erkek ürem sisteminin bir üyesidir. Prostatta görülen kötü huylu değişiklikler prostat kanserini ortaya çıkartıyor. Erkeklerde en çok görülen kanser türlerinden birisdir. Amerikada her beş erkekden birisinde görülen bir hastalıktır. Prostat kanseri genelde elli yaşın üstündeki insanlarda görülür fakat azda olsa gençlerdede görülme ihtimali vardır.

Prostat vücutta mesanenin altında rektumun önünde bulunan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Prostat speermin dışarı atılması için gereken akışkan sıvının ve enzimin üçte birini salgılamaktadır. Prostat Kanserinin Nedenleri

Prostat kanserinin ana nedeni bilinmemektedir. Fakat bazı sebeplerin kansere yakalanma riskini arttırdığı söylenmektedir. Birinci nden ailete prostat kanseri olan biri varsa prostat kanserine yakalanma riskiniz bulunabilir. Babada veya kardeşte prostat kanseri bulunmuşsa kişinin kansere yakalanma riski 2 kat artar.

Yaşlı insanlar prostat kanser açısından riskli kısımdadır. Prostat kanseri tanısı konan kişileri dörtte üçü 65 yaş ve üstündeki kişilerdir. Prostat kanserinin diğer bir hikayeside afrikalı ve amerikalı insanlarda daha sık görüldüğüdür.

Prostat kaseriyle erkeklik hormonları arasında bir ilişki olduğu düşünülmekte. Kısırlaştırılan erkeklerde prostat kanseri bulgusu görünmemesi bunun en büyük kanıtı olarak kabul ediliyor.

Prostat kanserinde çevresel etmenlerde rol oynar.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir
Prostat kanseri ilerlemeden bir belirti vermez. Güzel bir doktor muayenesiyle ve PSA isimi verilen kan tahliliyle genelde belirti vermeden erkenden tanı koyulabilir.

İlerleyen aşamalarda prostat bezinin büyüyor olmasıyla idrara yapamama, idrarda kan görülmesi gibi bulgular vermektedir. Ayrıca ağrı gibi belirtilerde verebilir.

Bu hastalığı önlemenin kesin bir yolu bilinmiyor. Fakat sağlıklı bir yaşam için düzgün beslenme ve egzersizler yararlı olabilir.

Prostat Kanserinin Tedavisi

Prostat kanserinin tedavisi hastanın yaşı, kanserin ilerlediği seviye, hastanın sağlık durumu gibi etkenler göz önün alınarak tedavisi yapılır.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.