Proje Nasıl Hazırlanır

Hazırlayacağınız projenin bilimsel bir çalışma olmasına dikkat edir. Proje hazırlığının her evresinde bilimsel çalışmanın bütün ana özelliklerinin görünmesini sağlayın. Projeler genellikle merakla ve gözlemlerle başlar. Proje hazırlamanın ilk adımı, etrafta yaşanan olayları merak etmek ve bununla beraber merak edilen konular hakkında gözlem yapmaktır.

Proje Hazırlama Aşamaları ; Projenin Konusunu Seçmek ; Seçeceğiniz proje konusu etrafta ilgi çeken, konu hakkında düşünme sağlayan ve merak edilen konuların seçilmesi gerekmektedir. Bununla ilgi insanın aklına pekçok fikir gelebilir. Bu gelen fikirler not ediliop hemen karar verilmemelidir. Bunların arasında düzgünce bir seçim yapmak gerekmektedir.

Proje Bilgisi Toplama ; Proje konunuzu belirledikten sonraki aşama araştırma yapmaktır. Konunuz ile ilgili kitap, dergi, internet kaynaklarından bilgiler toplayabilirsiniz. Seçtiğiniz konu ile ilgili yazılı, sözlü ve görsel herşey toplanmalıdır.

Projenin Tanımlanması ; Proje fikri oluştuktan sonra topladığınız bilgilerle beraber, projenin amacını, hedefini, yöntemini, uygulamasını, çalışmasını ve beklediğiniz sonuçların tanımlamanız gerekmektedir.

Projenin yürütülmesi ; Projedeki amaçlarınızı belirledikten sonra hazırlanan takvime göre yürütülür.

Proje Değerlendirme ve Rapor Yazımı ; Bu aşamada, proje süresince belli aralıklarla ve proje sona erdikten sonra proje sonuçlarının ve etkisinin değerlendirmesi yapılır. Daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılarak çalışmanın amacına ne ölçüde ulaşıldığı belirtilir. Raporda proje çalışmalarında elde edilen sonuçlar yazılır, Bu bölüm projenin en önemli kısmıdır. Bulgular, yazılı ve görsel araçlarla ifade edilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.