Patent Nasıl Alınır

Patent, bir şeyi bulan bir insanın, buluşu sahiplenme ve kullanma hakkına denir. Bu hakkı yani buluşu kullanabileceğini gösteren belgeye ise patent belgesi adı verilir.
Buluşu yapılan herşey patent koruması altına girer. Buluşu yapılan hertürlü şey sahibine patenti kullanım hakkım buluşu bulan kişide olur ve ondan izin almadan hiçbirşekilde kullanılamaz. Eğer böyle bir durum sözkonusu ise, patentin sahibi olan kişi ilgili kurum yada tüzel kişiye dava açar ve hakkını alır.
Her ülkenin kanunlarında bir patent yasası vardır. Bu kanunlarda yaratıcı fikirler ve bu fikirlerin geliştirilebilmesini teşvik eden bir koruma vardır. Bir ülkede kişilere verilen patent sayısı o ülkenin ne kadar geliştiğini gösterebilir.

Patent Nasıl Alınır ?

Patent başvurusunda öncelikle, buluş yapan kişi Türk Patent Enstitüsü’ne başvurur ve patent araştırması yapar. Eğer bu buluş, daha önce patent başvurusu yapılmamış, benzer bir buluş yok ise, icatlara yeni birşey katıyorsa, ve ciddi farklar varsa başvurunun red edilmesi ihtimali çok azalır.

Patent Başvurusu için Şunlar Gereklidir.
1- Başvuru Dilekçesi
2- Patent Koruması istenilen buluşun unsurlarını kapsayan istemler
3- Buluşun konusunu anlatan bir açıklama
4- Buluşa ait resimler
5- Buluşun özeti

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.