Pasaport Nasıl Alınır

Türkiye Cumhuriyet’inde yaşayan insanlar yurt içinde valiliklerden ve emniyet müdürlüklerinden pasaport başvusu yapabilirler. Türkiye dışından ise ülkelerdeki başkonsolosluklardan ve büyükelçiliklerden pasaport başvurusu yapılabilir. Umuma mahsus pasaportlar en az üç ay, en fazla ise 5 yıl geçerli olacak şekilde verilmektedir.

Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
Yapılan Tahkikatta TC Kimlik numaranız önemli olduğu için; Nüfus cüzdanlarında TC kimlik numarası olmayanlar başvuru esnasında http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/ adresinden ya da nüfus müdürlüğünden TC kimlik numarası çıktısı getireceklerdir. Yıpranmış veya eskimiş Nüfus Cüzdanlarının yenilenerek getirilmesi gerekmektedir.

Fotoğraf (Yeni pasaport için 4,temdit için 2, Başka ilden alınan pasaportlar için 3 adet 4.5×6 cm ebatında). Fotoğraflar tam cepheden ve yüz çehresi açık olacak şekilde olmalıdır,

Meslek yazdırmak istiyorsanız meslek belge aslı ve fotokopisi (Pasaportunda meslek yazdırmak isteyenler ve daha önceden meslek yazılı olanlar meslek belgelerinin asıllarını ve fotokopilerini getireceklerdir)
Var ise pasaportunuz,

Pasaport Hariç Fiyatları
6 Ay 204, TL
1 Yıl 253,80 TL
2 Yıl 366,40 TL
3 Yıl 485,30 TL
4-5 Yıl 650 TL

bU FİYATLARI 2009 Yılı için gereken fiyatlardır.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.