Okey Nedir ? Okey Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir

Okey Nedir

Okey oyununun çinliler tarafından icat edildiği söylenmektedir. 16.yüzyılda Türklere kadar gelen oyun büyük ilgi gördü. Okey oyununun günümüze kadar bir çok isim değiştirmiştir. İlk önce El Turaft olarak söylenmiştir. Daha Sonra osmanlıda Ol Kıraat-ı adı verilmiştir. Günümüze kadar gelen oyuna en son okey denmiştir. Okey 106 tane taşta oluşur ve 4 kişi tarafından oynanır.

Okey Nasıl Oynanır ?

Okey oyunu aslında basit bir oyundur. Okeyde 106 tane taş ve 4 tane ıstaka bulunur. 4 ayrı renkte aynı sayıda 2 şer tane bulunur. 1-13 e kadar sayılar bulunmaktadır.
Bunların yanında 2 tanede sahte okey bulunmaktadır. Bu Oyunun amacı elin okey kurallarına göre bitmesidir. İlk önce bitiren oyuncu oyunu kazanır. Oyun oynanırken oyuncular birbirlerinin taşlarını görmezler.
Oyun başlatıldığında okey taşları dağıtımı esnasında 3 kişiye 14 taş bir kişiye ise 15 tane taş dağatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar.
Okey oyununda normal bitiş, çifte bitiş ve okey atarak bitmek vardır. Normal bitişte aynı renkte birbirlerini takip eden sayılar per olarak kabul edilir. farklı renklerde aynı taşlar per olarak kabul edilir.
Fakat en az 3 taş olmalıdır. Elinizde okey taşı varsa perde taş olmayan yere koyulabilir. Sahte okey okey taşının değerindedir. Çifte bitiş ise oyuncu aynı rakımdan 2 taneyi bulmalıdır ve toplamda 7 tane çift yapmak zorundadır.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.