Nasıl Pilot Olunur

Türkiyemizde Hava Harp okulunun haricinde sivil pilot yetiştiren ikitane okul bulunmaktadır. Anadolu üniversitesi sivil havacılık meslek yüksek okulu ve Türk hava kurumu içinde olan Türk kuşu uçuş okullarıdır. Bu okullara girebilme sanıldığı kadar kolay değildir. Aksine çok zordur.Anadolu üniversitesinde havacılık okulu Türkiye’de eğitim veren tek öğretim yeridir. Eğitimleri 1 yıl ingilizce hazırlık sınıfı ile beraber toplamda 5 yıl sürmekte. Okulda 6 tane bölüm var. Uçak gövde bölümü, motor bölümü, havacılık elektrik elektronik, sivil hava ulaştırma, hava trafikve pilotaj bölümleri. Pilot olmak istiyorsanız pilotaj bölümüne girmeniz gerekmektedir. BU ÖSS sınavıyla olur. Üiniversitede taban puanını tuttuktan sonra öğrencileri daha zorlu durumlar ve elemeler bekliyor. Öss’yi kazandıktan sonra 3 tane yazılı sıvan yapılıyor. Genel kültür sınavlarında öğrencileri algılama ve doğruyu bulabilme kapasiteleri ölçülüyor. Sorular çok kısa soruluyor. Fakat zamanınız çok kısıtlı. 60 Soruya 20 dk gibi bir zaman veriliyor. Bu snıvlardan başarılı bir şekilde geçen öğrencilerle mulakat yapılıyor.

Mülakatta pilot adayının kekeme olup olmadığına, davranışlarına ve el hareketlerine bakılıyor. Tik varmı veya duruş bozukluğu varmı bunlar kontrol ediliyor. Öğrenciye mülakatta neden pilot olmak istedikleri soruluyor. Mülakatı geçen öğrenciler bir saat olan 3 tane uçuşa çıkıyorlar. Pilot adaylarının uçuştan rahatsız olup olmadıkları, mide bulantısı olup olmadığına bakılıyor. Uçuşta panik olup olmadığına, yön tayinine, dikkate bakılıyor.

Bütün bunlar geçer öğrenci sağlıklı gibi bir rapor verilirse okula giriyorsunuz. Okulda eğitim görne öğrenci 250 saat uçuştan sonra pilot diplomasını alıyor.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. Anonim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.