Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Evlerde verimi arttırdığına inanılan bir yaşam sanatı Feng Shui. Bir çok insan huzuru ve dengeyi sağlayabilmek için evlerinde bu sanatı uyguluyor. Siz de evinizde Feng Shuiyi uygulayabilirsiniz.

Mutfak insanların şansını doğrudan etkileyen bir mekandır. Bu mekanı düzenlerken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri elementlerin dengesidir. Örneğin; ateş elementini temsil eden ocak veya fırın; su elementini temsil eden lavabo, buzdolabı ve bulaşık makinaları ile yanyana veya karşılıklı olmamalıdır. Ateş ve su kesinlikle karşı karşıya gelmemelidir. Lavabo (su) ve Ocak (ateş) yanyana yokedici döngüdür.

Mutfak kapısı tuvalet kapısı karşısında olmamalı.
Ocağın bulunduğu duvarın üzerinde pencere olmamalı.
Yemek pişirirken arkanız mutfak kapısına dönük pozisyonda olmamalı.
Mutfak salon veya yemek odasından aşağı seviyede olmamalı
Yemek, yiyecek bereketi sembolize eder. Mutfak giriş kapısı yönünde olmamalı, bu bereketinizin kolayca kaybolmasını sağlar.
Mutfak evin arka cephesinde olmalı.
Ocak, tuvalet ile aynı duvarda olmamalı. Tuvalet sifonunu her çekişinizde bereketiniz kaybolacaktır.
Mutfak kapısı veya ocak karşısında merdiven olmamalı.

Depolama üniteleri
Mutfakta depolama üniteleri büyük önem taşır. Bunun için tavana kadar yükselen tezgah üstü dolaplardan edinmenizde fayda var. Eğer mutfağınız uygunsa boy dolapları da kullanabilirsiniz. Mekana dekoratif objelerle renk katmak istiyorsanız bazı duvarlara açık raflar monte edebilirsiniz.
Büyük bir mutfağınız varsa yemek masasının üzerine modern hatlı sallantılı bir avize asabilirsiniz. Ancak mutfağınız dar ise tavana monte edilen karpuz avizelerden edinmenizde fayda var.

Dolap içi sistemleri
Kırmızı ve turuncu gibi canlı renkleri mutfakta kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bu renklerin yeme isteğini artırıcı özellikleri var. Uzakdoğu felsefesi olan Feng Shui, bu rengin dikkatli kullanılmasını öneriyor. Mutfağın ateş enerjisi bakımından zengin bir mekan olduğunu savunan Feng Shui; ocak ve fırının üstünde kırmızı rengin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Mutfakta zaman geçirmeyi sevmiyorsanız, mekanı dekore ederken işlevsel özelliklere sahip olmasına dikkat edin. Raylı kiler ve döner sepet gibi dolap içi sistemleri tercih edebilirsiniz.
Küçük ev aletlerinizi her defasında toparlayıp dolaba koymak istemiyorsanız; tezgah üzerine konan, içerisinde prizi bulunan panjur görünümlü pratik dolaplardan edinebilirsiniz.

Ahşabın ağırlıklı olduğu koyu tonlarda bir mutfak istiyorsanız; mekana canlılık katmak için açık raflar, tencere ya da kupaları asabileceğiniz metal askılar kullanabilirsiniz. Tezgah ve tavan bölümündeki dolapların arasında açık tonlu seramikler kullanarak mekana canlılık katabilirsiniz.

kaynak: kadinca.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.