Moda Nedir ? Dünyadaki Moda Kentleri

Monanın sözcük anlamı; bir toplumun bir zaman içinde öne öıkan giyim tarzıyla beraber sadece giyim değil genel davranışlar, sanat, mimari, edebiyat ve yemek gibi konuları içine alan, toplumsal beğenileri anlatmak için kullanılan kelimedir. Türk dil kurumunda ise ; Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik.” , “Belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük.” , “Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan”.

Dünyadaki Moda Kentleri

1- New York
2- Milano
3- Paris
4- Londra

Bu saydığımız şehirler dünyanın modasını yönlendiren moda başkentleridir. Kentlerde olan moda haftaları, defileler, moda günleri ve fuarları ortamı şenlendirir. Diğer şehirler ise Dubai, Roma, Berlin, Tokyo, Miami, Sidney, Barcelona, Madrid, Viyana ve Los Angeles gibi şehirler’de moda çok yakından takip edilir ve dünyanın modasını yönlendirirler.

Günümüzde moda denildiğinde akla hep kıyafet gelir. Fakat moda sadece giysi değildir. Moda; müziktir, sanattır, edebiyattır, tiyatrodur, yemektir vs. Peki moda, pahalı olan şeyi almak demek midir? Kesinlikle hayır! Bir çok pahalı şey vardır ki, beş para etmez aslında. Hatta o şeylere nasıl ve neden para verirler anlamam. Mantıklı bir gerekçesi var mı acaba derim ama, aklıma tek gelen şey şu: bazı insanlar parayı nereye götüreceklerini bilmedikleri için, bir noktadan sonra saçmalıyorlar. Hele birde işe zevksizlikleri de girince, iş çığrından çıkıyor haliyle.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.