Migren Nedir

Migren genellikle atak şeklinde gelen bir baş ağrısıdır. Bu ataklar 4 saatten sonra 72 saate kadar değişiklik gösteren uzunlukta oluşabilir. İnsan ataklar arasından kendisini tam anlamıyla normal hissedebilir. Fakat sonraki atağın endişesi içerisine girebilir. Eskiden sadece bir baş ağrısı olarak görülmekte olan migren günümüzde tamamiyle bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmektedir.

Migren ağrısı genelde orta şiddette veya şiddetlidir. İnsanın normal günlük sosyal aktivitelerini engelleyebilecek derecede olabilir. Hem migren şikayeti olan kişinin hemde yakınlarının yaşam kalitesini bozabilir.Baş ağrısı zoklayıcı veya nabızla beraber atan şekilde hissedilebilir. Başın tek bir bölümünde yerleşebilir. Bulantı, kısma, ışığa yada sese karşı hassasiyet oluşabilir.

Migren erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Kadınlarda % 18 erkeklerde ise bu oran % 6’dır.

İnsanların çoğunda bu ağrılar o kadar şiddetlidir ki sadece karanlık bir odada yatıp uyumak isterler. Bu olayda günlük hayatı aksatır. Migren ilaçla tedavi edilebiliyor. Günümüzde migreni önleyen veya tedavi eden birçok ilaç bulunmaktadır.

Migren belirtileri Nelerdir

Başladığı zaman tipik bir baş ağrısı gibi görünen migren normal baş ağrısından daha fazla belirti göstermektedir. Bunları sıralandıracak olursak
1- Orta şiddette veya şiddetli baş ağrısı
2- Baş ağrısına bulantı ve kusmanın eşlik etmesi
3- Ağrı sırasında ışığa ve sese karşı duyarlılık
4- Zonklayıcı diye tabir edilen baş ağrısıyla nabiz gibi atan bir ağrı

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.