Mide Kanseri Nedir

Karnın sol üst kısmında mide yer alır.Çeşitli nedenlerden dolayı midenin mukoza ismi verilen zarında tümörler oluşabilir. Bu tümürün kötü huylu olanları kansere sebebiyet verir. Mide kanseri genellikle midenin küçük kenarında oluşur.

Mide kanseri dünyada en çok görülen 4. kanser türüdür. Türkiye’de ortalama yılda 20.000 kişi mide kanserine yakalanabilmektedir. Erkeklerde mide kanserine yakalanma olayı çok daha fazladır. Yaşlılarda mide kanseri daha da fazla ortaya çıkabilmektedir.

Mide Kanserinin Nedenleri Nelerdir

Mide kanserinin oluşmasının nedeni olarak beslenme alışkanlığı önemli yer alır. Tuzlu besinleri fazla tüketilmesi, sebze ve meyve yetersizliği beslenmeyle ilgili en sıkça görülen nedenlerdir. Nitrat ve nitrit tuzları midede kanserojen madde olmaktadır. Örneğin mangal etinin tuzlanması ve pişirilmesi pişerken yanması kansere neden olabilir.

Midede gastrit veya ülsere sebep olan h.pylori bakterisi kanseri oluşturmaktadır. Bu bakteri ortadan kaldırılırsa kanser riski azalır.

Sigara içiyor olmak mide kanserine yakalanma riskini ortalama 6 kat daha artırır. Sigara midde iltihapa yol açar. Aynı şekilde alkol tüketmekde mide kanseri nedenleri arasındadır. Kalıtsal nedenlerde mide kanserinin gelişmesinide büyük bir etkendir.

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir

Mide kanseri erken belirti vermez. Bu riski taşıyan kişilere endoskopik inceleme yapılarak hastalık teshiş edilir. Midede tümor olan birisi gıda akışının engellenmesi yada tümörün yayılması sonucuyla belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Hastaların birçoğı elle muayenede bir kitle hissedebilir.
Mide bölgesinde ağrıyla beraber midenin ağırlaştığı hissedilebilir.
İştahsızlıkla beraber kilo kaybı olulabilir.
Yemek yedikten sonra rahatsız olma ve midede şişme olabilir.
Bulantı ve kusma
Mide kanseri oluşan bir insanda kansızlık görülebilir
Yorgunluk hali gözlemlenebilir.
Midede veya bağırsakta kanamalar görülebilir.

Mide Kanseri Nasıl Teshiş Edilir

Mide kanseri teshişinde en etkili yöntem endoskopidir. Ucunda bir kamera ile bir boruyla mideye girilir. Uzman doktor midenin her yerini rahat bir şekilde görebilir. Tümör oluşmuş ise görülebilir. Kesin bir teshiş konması için midede şüpheleninen yerden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri ameliyat ile tedavi edilmektedir. Yapılacak olan ameliyat ile mide çıkartılır. Çıkartılmasının sebebi ise tümörün yayılmış olmasıdır. Sadece ordan tümörü almak bir işe yaramaz.

Kanser şekline göre bundan sonrada ışın tedavisiyle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastalığın seyri ile şiddetine göre doktor tarafından hasta olan kişinin durumu göz önüne alınıp yapılır. Tedaviden sonra hasta tümörden kurtulur. Ancak kanser tekrar ortaya çıkabilir. Tedaviden sonra yapılması gereken kanserin bir daha oluşmamasını sağlamak.

Latest Comments
  1. Anonim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.