Meme Kanseri Nedir

Dünyada bulunan bütün kadınların yaklaşık olarak % 25’i meme kanseridir. Amerikada yapılöış bir çalışmada 1994 yılında 183.000 yeni meme kanseri görüleceği ve bunların 46.300 ‘ünün bu hastalıktan öleceği hesaplanmıştır. 1950-1970 yılları arasında ABD’ de, 1milyon kadın meme kanseri nedeni ile hayatını kaybetti. Bu sayı ABD’nin 2. Dünya savaşı, Kore ve Vietnam savaşlarında kaybettiği insan sayısından fazladır. 1998 yılında Avrupa’da 1 milyon kadın, meme kanserin nedeni ile tedavi görmektedir. 2000 yılında dünyada 1 milyon kadına, yeni meme kanseri tanısı konacaktır. Dünyada her 11 Dakikada 1 kadın meme kanseri nedeni ile hayatını kaybediyor. Dünyada her 3 dakikada 1 kadına, yeni meme kanseri tanısı konuyor.

Ülkemizde yapılmış olan düzgün bir istatistik veri yoktur. Fakat beslenme ve iklim açısımdan Türkiye’nin şartlarına yakın olan italyada yapılan istatistiğin Türkiye’ye uygulandığında Türkiye’de yılda 30 bin kadının meme kanserine yakalandığı verisi ortaya çıkıyor.

Meme kanseri olayı erkeklerde de görülebilen bir hastalıktır. Görülen 100 meme kanserinden birisi erkektir. Son zamanlarda erkeklerde meme kanseri oranı % 50’lik bir artış gösterdi.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir

1- Göğüste 2 haftadan fazla süren ele gelen sertlik ve kitleler
2- Meme derisinin kalınlaşmasıyla beraber şişme ve rek değişmesi
3- Memede kalınlaşmayla beraber kızarıklık yada yara oluşması
4- Memede yada meme ucunda içe doğru çekinti oluşması
5- Meme şeklinde değişiklikler
6- Meme başlarında pozisyonlarda değişmeler
7- Meme ucunda akıntı. Bu özellikle kan şeklinde olur.

Meme Kanseri Neden Olur Mem Kanseri Risk Faktörleri

Meme kanseri görülen kadınların hemen hemen yarısı risk faktörünü taşınamaktadır. Bu sebeple risk faktörünü taşıyan insanlarda olağan kontroller yaptırılmalıdır.
Meme kanserinde ileri yaş yüksek risk oluşturmaktadır. Meme kanseri tanısı konan kadınların % 70’lik bir kısmı 50 yaş üstündedir.50 Yaş üstünde bulunan kadınlarda meme kanseri görülmesi yaşı 50’nin altında olan kadınlardan 4 kat daha fazladır. Meme kanserinin % 1!i 25 yaşından önce görülmektedir.

Daha önce meme kanseri olmuş ve tadavi olan kadınlarda diğer memede kanserin oluşması olayı normal bir kadına göre 3-4 kat daha fazladır.

Ailede yakınlarından meme kanserine yakalanmış olan kadınların meme kanserine yakalanma riski diğer kadınlara oranla çok daha fazladır.

Memede kitle nedeniye biopsi yapılmış ve iyi huylu tümör saptanmış olabilir.

Adete erken başlanması menepoza geç girilmesi doğurganlık çağının uzaması anlamına gelmektedir. Bu zamanda kadın daha uzun östrojen hormonu etkisinde kalmaktadır. Bu şekildede meme kanseri riski artmaktadır.

Meme Kanseri Nasıl Teshiş Edilir

Meme kanserinde erken teshiş yöntemi hastanın taşınış olduğu risk faktörlerine göre değişiklik göstermektedir. Yirmi yaş üstündeki kadınlar ayın belli döneminde kendisine göre muayene etmelidirler. Bu muayene esnasnda meme dokusunda farklılık olmadığı araştırılmalıdır. Eğer bir değişiklik tespit edilmez ise hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.