Mantar Zehirlenmesi Nedir

Ağaçlık bölgelerde, kırlarda, kendiliğinden yetişmekte olan mantarların zehirsizlerini zehirlilerinden ayırabilmek gerçekten büyük bir kaabiliyet gerektiriyor. Çok zordur ayırt etmek.
Bu nedenle zehirsiz olduğundan emin olmadığınız sürece kır mantarlarını toplayıp yememelisiniz. En garanti yolu ise seralarda özel olarak yetiştirilmekte olan ve markette ambalaj olarak satılan firma adı ve adresi belli olan mantarların alınıp yenmesi daha garantidir.

Zehirli Mantarlar
Neredeyse bütün mantar zehirlenme olayında amanita muscarina ve amanita phalloides isim verilen iki tür zehirli mantar neden olmaktadır.
Amanita muscarina zehiri yüksek sıcaklıkta bile tesirini kaybetmediğinden bu tür mantarlar pişirilerek yenilse bile 3 saat içinde zehirlenme belirtisi gösterebilir.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri

1- Gözlerde yaşlanma, fazla tükürük salgısı, terleme, kusma ve karın ağrısı mantar zehir ilk belirtileri olarak gösterilir.
2- 1. Maddedeki belirtilerden sonra karında kramplar, ishal, baş dönmesi, kas seyirmesi ve göz bebeğinde küçülme görülmektedir.

Mantar Zehirlenmesinde Ne Yapılmalı

1- Mantar yendikten sonra zehirlenme belirtisi gözlendiğinde hasta olan kişi kusturulmalıdır.
2- Parmakla dile dokununca kusma olmuyorsa tuzlu su yada ipeka şurubu hastaya verilerek kusturulmalıdır.
3- Kusma ve ishal olayı insan vücudunun kendi yaptığı bir savunma sistemidir. Her iki şekilde vücut zehiri dışarı atmak istemektedir. Eğer kusmadan sonra ishal olmaz ise mushil ilaci ile hastanın bağırsakları boşaltılmalıdır.
4- Hasta bir an önce doktora götürülmelidir. Eğer mümkünse mantar örneğide hasta doktora götürülünce götürülmelidir.
5- A. Muscarina tarzı mantar zehirlenmesinde deri altında yada damar içerisinde antropin verilmesi en iyi tedavi yöntemidir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.