Magnezyum Eksikliği Nedir Nelere Yol Açar

Kasta gerilme ve kramlplar, sersemleme, konsantrasyonda bozukluk, sinirlilik hali, yorgunluk durumu, kadınlarda görülen ağrılı adet dönemi, ellerde iğnelenme hissi, uyuşukluk, migren, gerilim tarzı baş ağrısı, bulantı, kusma ve çarpıntı tarzı belirtiler Magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Bunun değişik sağlık sorunlarını ortaya çıkarabileceğide söylenmekte.

İnsan vücudu için hayati bir önem taşıyan minerallerden birisi olan magnezyum enerji gerektirmekte olan metabolik olayların yürütülmesinde de başrol oynamaktadır. Uzmanların söylediklerine göre magnezyum olmadanvücutta enerji dönüşümü gerçekleşmemektedir. Metabolik aktiviteler meydana gelmemekte. Vücudumuzda bir ön faktör gibi rol oynayarak üçyüzden fazla enzimatik reaksiyona giren magnezyum kemiklerin güçlenmesini sağlıyor. Karbonhidrat metabolizmasında da en önemli görevi üstlenmekte olan ve canlıların hayatında yer alan temel proteinlerin yapımından sorumlu olan magnezyumun hayatsal organ olan kalp üstünde olumlu etkileri bulunmakta. Aritmilerin ve kalp krizinin tedavisinde de kullanılmakta olan magnezyum kalp kasının kasılma şiddetini azaltmaktadır. Kalbin az enerji ve oksijen kullanılmasını sağlıyor. Başka bir şekilde açıklarsak magnezyum kalbin ekonomik bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Magnezyum eksikliği insan hayatını tehdit edecek kadar önemlidir.

Kaslarda gerilme ve kramplar, sersemleme, konsantrasyon bozukluğu, sinir, yorgunluk, ağrılı adet kanaması, elde iğnelenme, uyuşukluk, migren, baş ağrısı , kusma ve çarpıntı magnezyum eksikliğinin belirtisi olarak görülür.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. Anonim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.