Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler

Her zaman yağış görülmesi kuraklık isteyen buğday, arpa, yulaf, çavdar, mercime ve pamuk gibi ürenlerin yetişmesi önlenmiştir. Kıyı bölgelerde tahılın yerini mısır almaktadır.

Kış zamanında Doğu karadeniz bölgeside kış ılıklığıyla fındık, çay, turunçgil ve zeytin tarzı ürünleri yetişmesi kolaydır. İç kısımlarda bölgelerde yağış azlığı sebebiye orman örtüsünün azlığına, tahıl ve şekerpancarı tarzı ürünlerin öne çıkmasına yol açmaktadır. Bu bölgede çalışan nüfusun % 70’lik bir kısımını tarımdan sağlamaktadır. En verimli tarım arazileri kuzeye bakan yamaçlarda görülür.

Bu bölgede üretilen başlıca ürünler:

Fındık Nerede Yetiştirilir : Trabzon, Giresun ve Ordu’da fındık üretimi çok yaygındır. Türkiye’nin toplam fındık ihtiyacının % 85’i bu şehirlerde yetişmektedir.
Çay Nerede Yetiştirilir : Çay Giresun’dan başlayıp Gürcüstana kadar olan kıyı bölgesinde yetişmektedir. Rize bölgesinde çok yoğundur. Türkiyenin çay ihtiyacının % 100’ü bu bölgeden karşılanmaktadır.
Tütün Nerede Yetiştirilir : Tütün Türkiye’de genellikle karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Samsun, Amasya ve Tokat’ın çevrelerinde üretimi yaygındır. Tütün batı karadeniz bölgesinde Düzce’dede yapılmaktadır. Türkiye’nin toplam tütün ihtiyacının % 13’lük bir kısmı bu bölgeden karşılanmaktadır.
Mısır Nerede Yetiştirilir : Mısır karadeniz bölgesinde karadeniz kıyısı boyunca yetişmektedir.

Elma : Bölgede Amasya başta olmak üzere Kastamonu ve Tokat çevresinde yetiştirilir. Şekerpancarı: Amasya, Tokat, Kastamonu çevresinde tarımı yapılmaktadır. Keten-kenevir: Kastamonu başta olmak üzere Sinop, Zonguldak çevresinde tarımı gelişmiştir. Soya Fasulyesi: Ordu- Giresun çevresinde tarımı yapılmaktadır. Zeytin: Soğuktan korunmuş Çoruh vadi oluğunda ( Artvin -Yusufeli) tarımı yapılır. Turunçgiller: Kış ılıklığı sebebiyle Rize çevresinde tarımı yapılır. Kivi: Son yıllarda Rize ve Trabzon çevresinde tarımı yapılmaya başlamıştır.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. yyyyyy
  2. wwww

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.