Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç sorunu çok önemlidir kadınlar için. En büyük sorunlardan birisi olan alopesia areata olaran isimlendirilen saç dökülmesidir. Saçın kısım kısım veya bütün başta yoğun bir şekilde dökülmesidir. Uzmanlar bu durumu hayatta aktif yer alan kadınların hormonal değişikliğine bağlamaktadırlar

Hayattaki etkinliklerin artması ile Erkeklik hormonu olan adnrojeni daha fazla salgılamaya başlandığı düşünülmektedir. Bir kadının vücudundaki normal hormon oranı 8 ölçü kadınlık hormonuyla beraber 1 ölçü androjen hormonudur. Fakat bu oran değiştiği zaman kadınlarda saç dökülmesi görülür. Ösrojen hormonu doğrudan cildin dokusunu ve saçın esnekliğini etkilemektedir.

Bir kadın doğum yaptıktan birkaç aya sonra saçı dökülmeye başlar. Nedeni ise hamilelik sırasında yüksek olan östrojen seviyesi doğumdan sonra anide ndüşer ve bu olayda saçları kötü bir şekilde etkiler. Ancak bu geçici bir durumdur ve bu yüzden endişelenmeye gerek yoktur. Ayrıca doğum hapları alan kadınlar da hap kullanmayı bıraktıntan sonra saç dölülebilir.

Saç Dökümesinin Nedeni Nedir

1- Sıkıntı, uykusuzluk, endişe, bozuk diş ve dengesiz beslenmek saçların dökülmesine neden olur

2- Gelişi güzel bir saç boyamada saça verilen zararlar saç telinin kırılmasına ve öteye gidip saç dökülmesine yol açmaktadır.

Sürekli toplanan saçlar gerilme ile saç derisinde iltihaplanmaya, şişmelere ve böylece saçı besleyen bölümün büzülerek saçın dökülmesine neden olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.