Kadınlar Neden Uzun Yaşar

Kadınların ortalama erkeklerden daha uzun yaşadıklarını duymayan bilmeyen yoktur herhalde. O kadar iyi bir şekilde bilinmeyense, bu durumun pek çok memeli türü için geçerli olduğudur.İspanyol biyokimyacılar dişilerin erkeğe oranlar uzun yaşamasının fizyolojik nedenini ortaya çıkartmışlar

Hayvan hücresinin içerisinde bulunan mitokontri adında küçük organeller oksijen, gıdaların yan ürünleri ile tepkimeye girerek enerji üretmektedirler. Çok az hayvan dışında oksijensiz yaşayamaz fakat ne yazık ki oksijen oksidan denen bileşimler ile meydana geliyor. Bu bileşimler ise yaşam için gerekli olan obür moleküllerden elektron kopartarak onları etkisiz hale getiryor. Aslında hayvan hücreleri oksidanların birçoğunu etkisiz bir hale getirmekte olan antioksidanlar üretiyorlar. Fakat ayakta kalabilen oksidanlar ve özelliklede serbest radikaller diye isimlendirilen fazla tepkin olanları DNA’da hasar alabiliyorlar.

Yaygın bir teoriye göre yaşlanma olayı serbest radkallerin vermiş olduğu hasarın yaşam boyunca birikiyor olmasının bir sonucudur. Elebaşılardan biride hidrojen peroksittir. Bu molekül hem en zararlıdır ve serbest radikaller tarafından üretiliyorlar. Hemde onlara dönüşebilir özellikleri bulunuyor. Yani hidroje peroksitin var olması iyi birşey değildir. Dişi mitokondrilerdeki hidrojen peroksit miktarının erkeklerdekini yarısı olduğunu belirledileri.Sağlığa yararlı olan bu durum dişi hormonlar sayesinde ortaya çıktığıda gösterildi.Östradil hücre zarındaki bir almaça bağlanyor ve genleri etkinleştirip en sonunda daha fazla antioksidan üretimie yol açmakta olan bazı hücresel tepkimeler oluşuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.