İçki Nasıl İçilir ? İçki İçme Adabı

Bira nasıl içilir, faydaları neler, zararları neler? Peki içki içmenin kuralları neler?

“Bira Tanrı’nın bizi sevdiğini ve mutlu olmamızı istediğinin kanıtı.” demiş Benjamin Franklin.

Evet erkekler alkolü seviyorlar: sıradan bir Amerikalı senede 87 litre bira, 7 litre şarap ve 4.7 litre alkollü içki tüketiyor. Ayrıca her sene yaklaşık 200 milyon fıçı üretiliyor.

Biranın Faydaları Nelerdir

Bazen bira da bizi seviyor: Çalışmalar gösteriyor ki, ölçülü bir şekilde tüketildiği zaman biranın birçok sağlıklı yararı var. Mesela; ölçülü alkol tüketimi kalp için iyi olabilir. Emory üniversitesinin 2,200 kişiyle yapılan araştırmasına göre, günde en az 1.5 içki tüketenlerin kalp krizi riskinin %50 azaldığı keşfedildi.

Almanya, Fransa ve İngiltere tarafından yapılan başka bir araştırmaya göre ölçülü bira veya şarap içiminin kalp krizi riskini azalttığını ortaya çıkardı. Fransızlar, kişi başına en çok alkol tüketimi olan ve bolca kırmızı şarap içen, aslında kalp rahatsızlığından ölümün en az olduğu kişiler.

Ayrıca bira beyniniz için iyi olabilir. MRI kullanılarak Boston’da bir bilimadamı, az içiciler (haftada 1 ila 6 arası) ve orta içiciler (7 ila 14 arası) ile hiç içki içmeyenlerden daha az krize sahip olduğunu görmüştür – muhtemelen o kadar alkol kanı sıvılaştırıp, damar tıkanıklığını engelleyerek. Ağır içicilerin (haftada 15’ten fazla) kriz oranı en düşük olsa da onlar atrofiden ve beyin hücrelerinin ölümünden en çok çekenler.

Ölçülü miltarda alkol stresi ve endişeyi azaltmaya ve ruh halinizi geliştirmeye yarar. Özellikle bira içinde bir sürü besin vardır; protein, B vitamins, fosfor, magnezyum, demir, selenyum, niyasin ve B2 vitamine

Biranın Zararları Nelerdir

Dışarıya çıkıp birkaç bardak ile kutlama yapmadan, hatırlatalım: araştırmalar biranın sadece ölçülü mikarda tüketildiğinde sağlıklı olduğunu gösteriyor. Hatta bazı bilim adamları biranın sağlığa yararlarının insanlara göre değişebildiğini düşünmekte.

Bütün doktorların anlaştığı şey ise, çok fazla alkol almak yararlarını elimine eder, ayrıca karar verme yetkinizi de etkilediği için bir iki içki de duramayabilirsiniz.

Alkolün en kötü etkilediği organ karaciğeriniz, toksinleri vücudunuzdan atan organ. Karaciğerde ilk önce enzimler alkolü asetaldehit – alkol alımında kusmaya, başağrısı, mide bulantısı vb. Gibi etkileri olan kimyasal bir ara madde –– çeviriyor. Aynı zamanda bu süreçte NADH isimli molekül üretiliyor.

Bira severler için karaciğerinizi sağlıklı tutmak için ipuçları…

Asetaldehit sonra asetik asite dönüşüyor ve daha sonra nefes verdiğimizde çıkan karbon dioksit ve suya dönüşüyor. Ama ne yazıkki, günlük alkol alan bir kişi de vücut toksik asetaldehiti o kadar hızlı bir şekilde dönüştüremeyebilir.

Daha da kötüsü, günlük içicilerde NADH seviyesi yükselebilir bu da karaciğerde yağ birikmesine neden olur. Yağ ile tıkanmış bir karaciğer görevlerini yapamaz bu da oksijen dağıtımında azalmaya ve karaciğer hücrelerine besin gitmemesine yol açar. Eğer tedavi edilmezse, hücrelerin ölümüne yol açar ve bu da siroza – ölümcül hastalığa götürür.

Yüksek NADH değerlerinin başak bir zararı da karaciğer hücrelerine zarar verdikten sonra vücudun geri kalanına vermesi.

Hepsi bu kadar değil – biranın çok kalorisi var, çok içenlerde obeziteye (bira göbeğinden bahsetmiyoruz bile) yol açabilir. Obez olmak, kalp ve diyabet hastalıkları dahil birçok sağlık riski taşıyor.

Bira Severler için ipuçları

Karaciğerinize zarar verip hiç alkol alamamaktansa, alkolün kötü etkilerini limitlemek için yapabilecekleriniz.

Sınırınızı ve hızınızı belirleyin

Önceden kaç içki içeceğinize karar verin ve buna uyun. “hayır teşekkür ederim” demeye korkmayın. Yavaş içmeyi unutmayın: sağlıklı bir karaciğer standart bir içkiyi (330 ml) 1 saatte işler, eğer bundan daha hızlı içerseniz vücudunuzun alkolü işleme yeteneğine fazla yüklenirsiniz. Partilerde ve sosyal durumlarda baskıyı önlemek için özellikle dikkat edilmesi gerekli.

Aç karnınıza sakın İçki içmeyin

Dışarıya çıkmadan önce sağlam bir yemek yiyin böylece alkolün daha uzun bir süreçte işlenir. Ayrıca dolu bir karın aynı zamanda alabileceğiniz alkolü azaltabilir.

İçkilerinizin arasında su veya alkolsüz içki için

Alkol vücudunuzu susuz bırakıyor yani alkolsüz içki hem alkolü azaltmanıza yardımcı oluyor hem de vücudunuzu susuz bırakmıyor.

Karaciğerinizi koruyun

Her gün alkol almayarak karaciğerinizi kendine gelme süresi tanıyın – hatta mümkün olduğunca fazla alkolsüz gün geçirin. Karaciğeri sağlıklı tutacak şifalı bitki ve besin değeri olan ilave vitamin alın.

Vücudunuza iyi bakın

Bira ve alkol bir adamın hayatında çok önemli – çoğumuz onsuz bir hayat düşünemiyoruz bile – ama çok içmek bizi süründürebilir.

Unutmayın vücudunuzun bütün sorumluluğu sizin – ve birayı seviyorsanız, alkolün yararlarını ve risklerini anlamanız gerekli ve ölçülü içmelisiniz. Karaciğere faydalı vitaminler almak günlük rutininizin bir parçası olmalı.

Kaynak:
www.nationmaster.com
www.beerinstitute.org
www.allaboutbeer.com
www.merck.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.