Hamilelikte Mide Neden Bulanır

Gebelik anne olacak kişiyi mutlu ettiği kadar birçok sıkıntıyıda beraberinde getirmekte.Gebelik döneminde hormon artışı baş ağrıları, bulantı, sindirim sorunları ve lekeler gibi birçok sıkıntıyla karşılaşılabiliyor. Anne adayı kadın bebek doğmadan kendisini bir soru sorar. Acaba bedenimde bozulma olacak mı ? bebeğim sağlıklı olacak mı ?vs. gibi sorular.Fakat bu sorular gereksiz sorulardır ve zaman kaybından başka birşey değildir. Bu tür sorunlar gebeliğin üçüncü ayına kadar sürer. Üçüncü ay bittiğizaman annedeki kaygıların hepsi biter.

Gebelik döneminde oluşan bulantılar östrojen hormunu nedeniyle olmaktadır. Vücutta kabızlık bağırsak kasılmalarını engellemektedir. Hamilelik sebeiyle salgılanmakta olan östrojen ve progesteron hormonları bağırsağın anestezik etki gösterebilmektedir. Anne olacak kişi sistematik bir bulantı oluşmaz. Bazı kadınlardada günlük kusmalara neden olabilecek kadar önemli değildir. Diğer yandan kadınlar yemek kokularından nefret edebilirler. Hamileliğin üçüncü ayına kadar bu belirtilerin hepsi ortadan kalkar. Bu rahatsızlığın genel nedeni plasentanın ürettiği fazla miktarda östrojen hormonuna midenin yetersiz kalmasıdır.

Gebe kadın bulantısını azaltmak için yataktan yavaşça kalkmalıdırlar. Bulantı olduğu zaman bir süre uzanıp su içmek gerekiyor. Su içtikten sonra ayağa kalkın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.