Hamile Kalmamak İçin Neler Yapılmalı

İdeal doğum kontrol yöntemi ; gebeliğin kesin önlenmesi, sağlığınıza zarar vermemesi, kolay olması ve maliyeti düşük olmasıdır. Doğum kontrol yöntemleri 2 ye ayrılır. Bunlar kalıcı olmayan yöntemler ve kalıcı olan yöntemlerdir. Hangi yöntemin size uygun olduğunu belirlemek için öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Yaşam tarzı, sağlık durumu, üreme organının şekli göz önüne alınarak en uygun yöntem belirlenir.

Kalıcı Olmayan Yöntemler ;

Bu yöntemler çok etkilidir fakat kalıcı değildir. Bırakıldığı anda hemen etkisini gösterir. Üreme yeteğine herhangi bir zarar ermez.

Doğum Kontrol Hapları ;

Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormanları içermektedir. En çok kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Genelde bir pakette 21 adet bulunur. Kullanmaya adet kanamasının 1. günü başlanır. Hergün aynı saatte almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kutu içindeki ilaçlar bittikten sonra 7 gün ara verilir 8. gün tekrar başlanır. Haplar bittikten birkaç gün sonra adet kanamaları görülür

Gebelikten Koruyan Aylık İğneler ;

Bu iğneler ayda birkez yada 3 ayda bir kere kullanılır. İçinde progesteron hormunu bulunur. Bu sayese spermin rahim ağzından geçmesi engellenir. Yumurtlamayı ve döllenen yumurtanın rahime yerleşmesini engeller

Ertesi Gün Hapları ;

Bu bir doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmadan cinsel ilişkide bulunduktan sonra herhangi bir kazaya karşı vajinaya sperm bulaşmasından sonra oluşabilecek bir gebeliği engellemek içi alınır. Diğer kullanım alanı ise tecavüzlerden sonra olur.

Doğum Kontrol Bandı ;

Bu yöntem aynı doğum kontrol hapları gibidir. 28 gün adet döngüsü üzerine kurulmuştur. Her kutuda 3 tane bant bulunur. İlk kullanıma adet kanamasının ilk günü başlanır. Kol, bacak, kalça ve göğüsten uzak bir yere yapıştırılır. 7 Günde bir bant değiştirilir.

Hamilelikten Koruyan Çubuklar ;

Yalnızca eğitim almış uzmanlar tarafından uygulanır. Üst kolun iç bölgesine cildin altına yerleştirilir. Kibrit çöpüne benzer. 4 santimetre boyunda 2 minimetre enite plastik bir çubuktur.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.