Göz Tembelliği Nedir

Göz Tembelliği Nedenleri Nelerdir

Gözün normal kullanılmasını engelleyebilecek ve gelişmine engel olacak durumlarda ortaya çıkmaktadır. Çoğu vakada amblyopi nedeninde genetik yatkınlık görülmektedir. Bu nedendn dolayı ailesinde amblyopi bulunan çocukların erken yaşta göz doktoruna muayene edilmesi önerilmekte. Bunun önemli dört nedeni vardır. Bunlar şaşılık, refratfik farklılık, göz dokusunun geçirgenliğinin bozulması ve her iki gözdede ileri derecede yüksek kırma kusurudur.
Şaşılık en fazla görülen nedendir. Kyan gözden gelmekte olan görüntü çift görmenin önlenmesi için yok sayılır ve insan sadece tek gözüyle görmeye yönlendirilir. Buda kaymakta olan gözün görmemesine sebep olur.
Reaktif bozukluk gözlük aracılığıyla düzeltilebilir.

Göz Tembelliği Nasıl Teshiş Edilir

Bu genelde çok zor bir durumdur. Gözlerde bir kayma var mı yokmu tespit edilir. Sonra kırıcı ortalmarda kornea ve göz merceği gibi gözde bir bulanıklık olup olmadığı saptanır. Göz bebeği damla vasıtasıyla genişletilir. İkiz gözünde refaksiyon değerline bakılır. Burda önemli olan nokta özellikle gözde diğerinin çok üzerinde bir korma kusuru varmı yok mu ona bakılır. Bunun dışında iki gözdeki kırma kusurları dikkate alınır. Kırma kusuru muayesi dışınta retina ve optik sınır muayenesi yapılarak teshiş edilir.

Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir

Göz tembelliği tedavisindeki ilk amaç görmeyi engelleyen patalojinin en kısa sürede ortadan kaldırılmasıdır. Tedavide gözlük verilebilir. Şaşılık gözlükle düzeltilebilir. Eğer katarakt var ise yada görmeyi engelleyen bulanuk ortam varsa şaşılık gözlük sayesinde düzelmiyorsa bu tedavi ameliyatla yapılır. Bununla beraber zayıf olan gözün daha çok çalışması sağlanmaya çalışılır. Buda sağlam olan güzü özel bir babdajla hafta veya aylar boyunca kapatılmasıyla sağlanır. Öncelikle gerekli olan reçete düzenlenir ve insan bunu kullanmaya başlar ve kapama tedavisi yapılır.

Şaşılıkta bir cerrahi operasyon yapılacaksa öncelikle gözün tembelliği tedavi edilmelidir. Ameliyattan önce belli bir zaman kapama tedavisi uygulanır.Ameliyat uygulanır. Ameliyattan bir müddet sonra kapama tedavisi yapılır.

kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.