El Ve Ayak Titremesi Nedir Neden Olur

Titreme olayı bütün vücutta olabilen bir olaydır. Bu yazıda özellikle ellerin titremesinden bahsedilecektir. Ellerin titremesi insanın gündelik yaşamında yüksek bir derecede etkili olan bir olaydır. Ellerin titremesi insanın iş yapabilme gücüne engel olur ve verimliliği düşürmentedir.

Ellerin titremesinin birçok sebebi vardır. Sebepleriyle beraber titremenin şeklide vardır. Toplum arasında Parkinson hastalarında olduğu düşünülmektedir. Ancak el titremesi genetik özelliğe bağlı, kalıtsal olabilen ve ailesel el titremesi denilen el titremeleri çok sık görülebilen titreme çeşitleridir.

Toplumda çok sık görülen titreme çeşitleri ise şunlardır ; İstirahat tremoru, Ailesel El Titremesi, Intansiyon Tremoru, Psikojenik Tremor toplumda en çok görülen titreme çeşitleridir.

İstirahat Tremoru

Basit bir şekilde açıklayacak olursak, İstirahat tremoru insan hareketsizken elde görülen hareketlenmelerdir. İnsan hareket ederken tamamen kaybolur ve görülmez. Sadece insan hareketsizken görülen bir şeydir. Parkinson hastalığı bulunan kişilerde bu görülür. Belli bir zaman geçtikten sonra bu titreme hareket halindeykende görülebilir.

Ailesel El Titremesi

En çok rastlanan titremelerden birisidir. İlk önce tek elde başlayan bu titreme belirli bir zaman sonra diğer ele de geçebilir. İnsan hareket halindeyken başlayıp, dinlenmeye başlasa bile dinlenme esnasında da görülebilir. Bu titreme nedeniyle yemek yemek, yazı yazmak gibi gibi sıkça yapılan olaylar bozulabilir.

Bu hastalığın isimi bazen tesadüfen konulur. Bazende hasta titremenin kendisine günlük hayatında yarattığı sorunlar sebebiyle doktora başvurmasıyla tanı koyulur. Ellerin titremesi haricinde hastada her şey normaldir. Bu hastaların % 50’sinden fazlasında ailesel bir faktör söz konusudur. Bu hastalık her yaşta görülebilir.Sıklığı yaşa göre artabilir. Ailesel nedenli titremeler genellikle erken yaşta başlayabilir ve genellikle yavaş bir şekilde oluşur. Hastalık ilerledikçe, geliştikçe günlük yaşamı zorlaştırır. Hareketler kısıtlanır.

Intansiyon Tremoru : Bu titreme çeşiti hareket anında görülür ve bir hedefe yaklaşırken titreme oldukça artar. Bu hastalık beyinde beyinin bir bölümünü oluşturan Cerebellum adu verilem bölümün sorunlu olması nedeniyle çok görülür.

Psikojenik Tremor : Bu titreme ani bir şekilde başlar. Genellikle psikolojik sorunu olan kimselerde görülmektedir. Özel bir özelliği yoktur. Genellikle kadınlarda sıkça görülmektedir

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.