El Ve Ayak Burkulması İncinmesi

Burkulmalarda ve incinmelerde ağrı hissetiğiniz zaman bir iş yapıyorsanız o işi bırakın. Dinlenme buz bağlama yukarıya kaldırma yöntemini uygulayın. Eklemlerimizden birisi burkarak yada aşındırarak yaralandı. Yara olan bölgede yoğun bir ağrı yada hassaslık var ve muhtemelen şişmiştir. Kızarma yada çürük oluşmuş. Yaralı bölgeyi hareket ettirmekte zorluk çekiyorsınız. Ben ne yaparım diye soruyorsunuz kendinizin yapabileceği şeyler ;

Ağrı hissetiğini zaman işini bırakın. O bölgeyi birgün civarında dinlendirin. Eğer dayanabileceğinizi düşürseniz yaptığınız işlere yavaş yavaş geri dönebilirsiniz. Dinlenme zamanında 10 dakika arayla buz koyun. Elastik bir bandaj vasıtasıyla bölgeyi sıkmadan kurunur bir şekilde bandajı bağlayın. Parmak bölgesini incittiğiniz veya burktuğunuz zaman parmaklarınız şişmeden parmağınızda yüzük varsa hemen çıkartın. Ağrıyı ve şişkinliği azaltmak için aspirin ve ibuprofen tarzı reçetesiz verilen ağrı kesiciler içebilirsiniz.

Burkulma ve incinme olayları genellikle evde oluşan ev kazalarından olmaktadır. Bu yüzden evinizi kazarlara karşı emin bir hale getirebilirsiniz.Evinizde merdiven varsa oralara parmaklık yaptırın. Kapıların ve merdiven basamaklarının aydınlık olmasına özen gösterin. İnsanların takılıp düşebileceği eşyaları ortalık yere bırakmayın.

Tedavisinde 19 yaşından küçük olanların aspirin almaması gerekiyor. Ender görünsede ciddi sorunlara yol açabilir.

Latest Comments
  1. ali
  2. süleyman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.