Domuz Gribinden Koruyan Besinler

Domuz gribi çağamızın hastalığıdır. H1N1 virüsünden korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren bazı besinler vardır. Bu Besinler ve faydaları şu şekildedir

Yoğurt ; Yoğurtun içerisinde probiyotik adlı yararlı bir bakteri bulunur. Bu bakteri bağırsaklardaki mikroplarla savaşır. Yoğurt sayesinde virüsler vüuttan atılılır.

Yeşilçay ; Epigallocatechin gallate adlı bir kimyasal içerir. Bu kimyasal bağışıklık sistemini güçlendirir. Doktorlar günde 3 fincan içilmesini tavsiye ediyor.

Ginseng ; Ginseng bağışıklık sistemini hareketlendiren birşeydir. Uzmanlar günde 2 adet 200 mg’lık ginseng kökünü tavsite ediyor.

Badem ; Bademde antioksidan yüksek miktarda bulunmaktadır. Bu antioksidan hastalıklara karşı etkilidir. Gripten korunmak için hergün aralarda badem yemeye çalışın.
Taze Patates ; İçerisinde beta carote adlı gribe karşı koruma özelliği bulunan bir madde vardır. Taze patates bu özelliği ile gribe karşı etkili oluyor.

Tavuk Suyuyla Çorba ; Tavuklu çorba vücutta mukus üretimini arttırır ve boğaz ağrısıyla beraber öksürük gibi rahatsızlıkların olmasını azaltır.

Sarımsak ; Sarımsak yendiği taktirde gribe yakalanma riskini 2.5 kat azaltabilir ve sarımsağın virüsü öldürme gibi bir özelliği vardır. Taze sarımsağı tavsiye ediyoruz.

Zencefil ; İçerisinde gingerol maddesi bulunan zencefil enfeksiyonu uzak tutmaya yardımcı olur.

Ceviz ; İçerisinde selenyum bulunan ceviz ; soğuk alğınlığı, grip ve kansere karşı etkilidir. Selenyum oranı diğer gıdalarda 10 kat daha fazladır.

Turunçgiller ; Turunçgiller tamamen bir C vitamini kaynağıdır. Sigara kullanıyorsanız virüse yakalanma ihtimaliniz yüksek. Bu yüzden devamlı C vitamini tüketmeniz gerekmektedir.
Bal ; Bal doğal bir besindir. Antikbakteriyel özelliklere sahiptir. Çay veya yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Lahana ; Yeşil yapraklı sebzeler D vitamini bulundurduğundan bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe karşı etkilidir.

Mantar ; Beta-glucan adlı bir koruyucu madde içermektedir. Bu madde gribi yok etmek için birebirdir.

Yulaf ; Yulaflar E, B vitaminleri bakımından ve beta-glucan adlı madde bakımından zengindir. Gribi karşı etkilidir.

Elma ; Elma Günlük C vitamini ihtiyacının 4/1’ini karşılıyor. Bu şekilde bağışıklık sistemine fayda sağlayarak virüs kapmayı engelliyor.

Kırmızı et ; Bağışık sistemini harekete geçirmek için kırmızı et tüketmek gerekiyor. Yetişkin bir insanın günde ortalama 40 ila 60 gram et tüketmesi gerekiyor.

Balık ; Balık omega 3 bulunması sebebiyle grip virüsünden ve enfeksiyon hastalıklarından uzak durabilirsiniz.

Soğan ; Soğanlar doğan antibiyotik içermektedir. Bununla beraber gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendiren quercetin isimli bir madde bulundurur.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.