Doğum Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamileliğin ilk aşaması en doğru yolu önceden bulmak tasarlamaktır. İdeal olarak hamile kalmayı düşündüğünüz zamandan 3 ay önce doktor ile bir görüşme yapmanızda fayda var. Doktor sizin sağlı ve sosyal açıdan geçmişinizi değerlendirecek muayane yapacak, değişik tetkikler yapacak. Bu şekilde hamilelik esnasında oluşabilecek kötü durumlar karşısında hem sizi hemde kendini hazırlayacak. Folik asit vitamini ile bebek oluşabilecek sakatlıklara karşı tedbir alacak.

Doktorun muayene ve tetkilerinden sonra sizinde yaşam tarzınızı kısmen değiştirmeniz gerekecektir.

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeniz gerekmektedir. Ana besin maddelerinin dengeli bir biçim ve oranda alınması gerekiyor. Yağ ve şekeri azaltmanızda büyük fayda var. Protein açısından zengin beslenme şekli seçmelisiniz. Balık, beyaz et, süt gıdalarınızda yer almalıdır. Taze meyve sebze tüketmelisiniz. Pirinç, makarna ve baklagilleri mümkün olduğu kadar tüketmenizde fayda var.

Hamilelik öncesinde doktorunuz destek amaçlı folik asit kullanımı istiyecektir. Bebeğin sinir sisteminin gelişmesi için folik asit almanız çok önemlidir.

Eğer sigara kullanıyorsanız buna mutlaka son vermeniz gerekmektedir. Sigara hamilelik şansını oldukça azaltıyor. Hamileyken sigara kullanmak düşüğe ve çocuğun gelişimine neden oluyor. Stresten çok uzak durmanız çok önemlidir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.