Diyabetin Belirtileri Nelerdir

Diyabet olan bir çocukta birçok belirti görülebilir. Genel olarak diyabeti erken fark etmek ve çocuk hekime ne kadar erken götürlürse belirtiler hafif olur. Eğer durum geç fark edilirse ve ya ihmalkarlık olursa durum bi o kadar ciddileşir.

Diyabetin ana belirtileri şunlardır : yorgunluk, aşırı susama, sık sık idrara çıkma, geceler idrara çıkmayla birlikte tuvalet terbiyesi bulunan bir çocuğun geceleri yatakta altını ıslatmaya başlaması, kilo kayıpları, bazen çocuklarda büyümede eksiklik, ciltte enfeksiyonlar ve kızlarda genital bölgede pişik gibi görülen mantar enfeksiyonu görülür. İleri diyabette vücutta su kaybı, genel bozulmalar, ayakta uyuma, bilinç bulanıklıkları, sürekli sık sık nefes alıp verme, karında ağrı ve kusma gibi olaylar şeker hastalığının belirtileri arasındadır.

Bu olaylar şeker koması olarakta adlandırılmakta olan “ diyabetik ketoasidoz’a “ doğru gitmenin işareti olabilir. Bunun hayatı tehdit etmesi yüksektir. Ayrıca Tıp 2 diyabet belirtilerinde yukarıdaki belirtilerle birlikte aşırı kilo yada obezite, boyun ve koltuk altı gibi yerlerde kafiye anımsatan biçimde koyulaşmalar ve kalınlaşmalar görülebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.