Dış Gebelik Nedir

Dış gebelik embryonun normal bir şekikde yerleşmesi gereken rahim dışarısında bir yere yerleşerek gelişmesinin sürdürmesidir. Ortalama 100 hamilelikten 1 oranında görülmektedir ve son yıllarda bu ortalama artmıştır. Dış gebelik en çok rahimin iki tarafındaki tüplerde görülmektedir. Normalde kadının yumurtasıyla erkeğin spermi tüplerde karışmaktadır ve döllenme olayı burada görülmektedir. Döllenmiş yumurta 48 ile 72 saat onra rahime ulaşur ve gelişmesine devam eder. Tüpün iç tabakasında herhangi bir hasar oluştuğu zaman döllenmilş yumurtanın yolculuğu gerçekleşemez ve tüp içinde gelişmesine devam eder. Buda dış gebeliğe neden olur.

Dış Gebelik Kimlerde Görülür

Dış gebelik için önemli risk yaşanmış olunan genital infeksiyonlardır. Tüp içinde döllenmiş yumurtanın rahim içine nakini kolaylaştırmakta olan tüysü oluşmda kalici hasar dış gebelik oluşmasını daha ço kolaylaştırmaktadır. İnfensiyonlar herhangi bir klinik belirti vermeden farkına varılmadan geçirilmiş olabilir.

Sigara ve nikotin gibi maddeler infeksiyonlar gibi tüpte hasara sebep olup dış gebelik olayını artıran faktörlerdir. Tüplerle alakalı geçirilen ameliyatlar dış gebelik riskini artırmaktadır.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir

Ağrı, adet gecikmesiyle beraber vajinal kanama dış gebeliğin en önemli belirtisidir. Ağrının sebebi tüpün gerilmesi olayıdır. Sonra tüp yırtılır karının içine kanama olduğundan dolayı şiddetli bir ağrı ve bayılmalar oluşur. Muayene sırasında rahimin yanında kitle bulunması önemli bir belirtidir. Fakat bu dahada ilerlemiş hastalık tablosuna karşılaşılabilecek bir bulgudur.

Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir

Günümüzde dış gebeliğin tedavisinde en çok kullanılmakta olan yöntem laparoskopidir. Bunun dışında açık ameliyat ( laparotomi) de yapılmaktadır. Bu yöntem sadece iç kanama olan kişilerde yapılmaktadır. Son zamanlarda ilaçla tedavide dıl gebeliğin tedavi edilebilmesinde büyük etken olmuştur. Ancak ilaçla tedavi için dış gebeliğin erken teshiş edilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.