Deri Cilt Kanseri Nedir

Deri kanseri son zamanlarda artış gösteren bir kanser türüdür. En önemli sebebi ise ultraviyole ışınlarıdır. Işın, ısı, travmaya maruz kalmak, arsenik, katran, kurum, madeni yağlar, parafine uzun süre temez edenlerde deri kanseri artmaktadır. Karsoniojen maddelerle çalışmakta olan endüstri çalışanları bu tarz kanserler gelişmektedir. İyileşme göstermeyen yaralar, cilt hastalıkları, yanıklar kanserin gelişmesine neden olan faktörlerdir. Açık tenli, sarşın ve kızıllarda cilt kanseri görülmesi koyu tenlilere oranla daha fazla görülmektedir. Cilt kanserine liderlik eden değişik lezyonlarda olabilir. Bunların erken tespit edilip tedavisinin olması cilt kanser riskini azaltabilir. Değişik bölgelerde iyileşmeyen yaralar öncü lezyon olabilir. Vücutta eskiden olan benlerde büyüme görülmesi küçülme olması, kanamalar, kaşıntı, kabuklanma tarzı şikayetlerde doktora başvurulması gerekiyor. Yaş ilerledikçe deri kanseri riski artmaktadır.

Deri Cilt Kanseri Türleri Nelerdir
Deri cilt kanserinin üç tane tipi vardır. Bunlar
1- Bazel Hücreli kanser
2- Epdermoid kanser
3- maling melanom

Deri Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir Deri kanseri gözle görülmekte olan yerlerde belirti verdiği için erken tanı konulabilme imkanı vardır. Tedavide başarılı olabilme oranı bu nedenle yüksektir. Yüzlerde, ellerde ve vücutta iyileşmeyen ve kapanmayan yaralar fark ettiğinzde doktora başvurmalısınız

Dudakta, yüzün alt bölümlerinde yada kulak kepçesi derisinde iyileşmeyen bir yara sezerseniz şüphelenmeye gerek yoktur. Deri kanseri içinden en az zararlı olan bazal hücreli kanserdir. Genelde yıllar sürebilen yavaş bir gelişimi göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.