Cinsellik Nedir

Cinsellik insan yaşamında insanın en temel, haz veren gereksiniminden birisidir. Hazla beraber insanlığın devamıda cinsellik ve üreme ile sağlanabilir. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşaman ana şartı sağlıklı, yakın ve sıcak bir ilişkiden geçer. Bu şekilde insanın kendini ve karşısındakini bedensel açıdan ve ruhsal açıdan tanıması, kabullenmesi oluşabilecek en üst düzeyde yakınlaşması hem zevk alıp hem zevk verebilmesi bu şekilde mümkün olabilir. Cinsellik dünyada sevginin, arzunun, hazzın, insanın kendinden geçmesinin, şefkatin, bütünlüğün sınırsızlığın en özen anıdır.

Normal bir cinselliğin cinsellik tanımını yapmak imkansız denecek kadar zordur. Çünküğ insanın cinsel davranışı birden fazla neden tarafından belirlenir ve karmaşık bir süreçe girer.

İnsanın cinsel yaşantısı insan ilişkilerinde, yaşam koşullarından ve içerisinde yaşadığı kültürel özelliklerden etkilenmektedir. Cinsellik insanın diğer özelliklerinde biyolojik yapısından ve genel olarak kendisini hissetmek ve algılamasında bağımsızlık değildir. Bu sebeple normal değil, normal dışı sayılabilecek cinsel davranış tanımlanırsa bunun dışarısındakilerin normal sağlıklı sınırı içerisinde kaldığını söyleyebilirizi.

Sağlıklı cinsel davranış nedir peki ? İnsanın kendine veya karşısındakine herhangi bir şekilde zarar verici, cinselliğe yöneli, cinsiyet organları dışındaki organ ya da durumlarla doyuma ulaşmayı hedefleyen, aşırı düzeyde kaygı, korku ve suçluluk duygularının ortaya çıkmasına neden olan cinsellik, sağlıksız bir cinselliktir. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamın ön koşulu eşlerin sorunlarını konuşabilmeleri, bundan çekinmemeleri, bu konuda bilgiler edinmeye ve hem cinselliği hem de birbirlerini tanımaya çalışmalarıdır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.