Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Üremeyi etkilemekte olan tehlikelerden birisi cinsel yolal bulaşmakta olan hastalıklardır. Dünya sağlık örgütünün tahminene bakarsak her sene ortalama 350 milyon insan tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşmakta olan enfeksiyonlara yakalanmaktalar. Bu sayı tedavi edilemeyen virüslerin sebep olduğu hastalıklarla beraber milyarı aşmaktadır. Cinsel sağlığı korumaya yönelik bilgilerden ve vericen yoksun olan gençler cinsel yol ile bulaşan enfenksiyonlara yakalanma oranını artırıyor.

CYBE’lerin etkisi bazılar vücuda girmiş olduklar cinsel organlarda akıntı, yara, yumru, ağrı, şişlik, kızarıklık ve deri değişmesi oluşturmaktadırlar. Vücuda girdikten sonra kan dolaşımana karışabilir ve yaşamını burada üreyerek devam ettirirler. Karaciğer, bağışıklık sistemi ve bütün bedeni etkilemekte olan hastalıklara sebep olurlar. CYBE’NİN sonucu her zaman belirti vermeyebilir. Özellikle kadınlara daha az belirti verir. Belirti vermese bile hastalığı taşıyan birinden başka birisine bulaşabilir. Virüslerin sebep olduğu hepatit b, Aids haricinde çoğunun tedavisi ucuz ve başarılı olur. Kısırlığın en önemli sebebi tedavi edilmeyen CYBElerdir. Bazı CYBEler kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilirler.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklılar Nelerdir
Aids ( Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu )
Gonorrhea ( Bel Soğukluğu )
Cinsel organda siğiller
Frengi- Sifiliz
Hepatit-B
Klamidya
Candidiasis ( Mantar )
Tricomonas
Uçuklar ( Herpes )

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir

Bu hastalıklardan korunmanın tek yolu cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. İnsanlar yaşamları süresince cinsel ilişkiden kaçınlarını istemek aslında gerçekci değil. Bunun yerine sağlıklı ve tek eş işe birbirlerin sadık kalarak yaşamları süresince istemek daha agüzel bir yöntem olmaktadır. Dünyada cinsel yol ile bulaşan hastalıklar artmaktadır. Buda sadakatin pek olmadığını ve bu sebeple insanlara uygulabilirliği olmayan öneriler yerine cinsellikte bulunmakta olan insanlara cinsel ilişkinin hangi koşullarda daha güvenilir olduğunu öğretmek en iyi yol olarak görülmektedir.

Cinsellikle bulaşmakta olan enfenksiyonların ve istemeyen hamilelikleri oluşturacağı ruhsal, bedensel ve toplumsal zararlardan kaçınmanın en iyi yolu cinsel davranıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.