Ciltteki Kırışıklıklar Nedir Nasıl Önlenir

Ciltte oluşan kırışıklar kadın ve erkeklerin ciltlerinde en çok şikayet ettikleri sorundur. İlerleyen yaşlarda artan bu kırışıklıkları giderebilmek için kozmetikte en çok konuşulan yardımcı A vitamini ve türevleridir. C vitamini selenyum, dengeli beslenme, spor ve su cilt sağlığında ve kırışılıkların giderilebilmesinde yada oluşumunda engelleyici bir faktördür. Yapılmış olan bazı çalışmalar C vitamiminin vücuttaki bağ doku ismi verilen koruyucu doku tarafından korunmasında anahtar rolu olduğunu göstermektedir. Kollagen de bu dokonun bir elemanıdır. Kollajen sentezi icin gereken sinyali c vitamininin oluşturmuş olduğu düşünülmektedir. Günlük hayatta besinlele c vitamini alınması gerekiyor. Bu vitamin suda eriyebilen vitaminler grubudur.

Asit tarzı bir yapısı vardır. Kimyasal adı askorbit asittir. Sindirim kanalından kana, vücudun emme sisteminin izin verdiği miktarda ve vücudun her bölümüne taşınır. Hücreler ihtiyaçlarını c vitamini kandan alırlar ve fazla alınmış ise vücuttan idrar yoluyla atılır.

Yetişkin insanlar için önerilmekte olan c vitamini vücutta c vitamini eksikliği kırışıklar üstünde etki sağlayacağını söylemektedirler. Özellikle güneş ışınlarının taşımış olduğu ultraviyole ışınlarının cilt üstünde olumsuz etkisini düşünürsek
Hücre içi metebolizma bozulur ve daha az kan akışı oluşur
Ter ve yağ bezleri fonksiyonları bozulur
Kolalgen yapımı azalır ve olan kollagen lifleri kalınlaşma gösterir.

Ciltte oluşan kırışıklıklarda içkinin ve sigaranın etkisi büyüktür. Sigara içermiş olduğu maddeler sebeiyle damarların büzülmesine ve kan akımının azalmasına neden olmaktadır. Cillte tahrişlere ve kurulamalara neden olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.