Cilt Neden Kurur

İnsanların cildi neden kurur. Bu sorunun cevabını hiç merak ettiniz mi ? İnsan cildinin kurumasının değişik nedenleri vardır. Örneğin soğuk havalarda dışarıya çıkıldığında cilt nem kaybına uğrar. Bu nedenden dolayı insan ciltleri susuz kaldığı için kuruma oranı yükselir.
Ciltleri temizlemek gerekir. Fakat bu temizle sırasında temizliği aşırı yaptığınız zaman cildinizi yine kurutabilirsiniz. Cilt temizlik malzemelerinde ” Emulgator ” adlı bir madde bulunuyor. Emulgator ciltteki kirin cildi terk etmesine yardımcı olan bir madde. Fakat emulgator kullanımında cildin kendi yağlarını yok etme olasılığıda vardır. Cildin kendine has yağları ciltte nem kaybına önlemede, zararlı maddelere karşı koymada çok önemli bir rol üstlenmiştir. Bu nedenden dolayı cilt yağları insanlar için çok önemlidir. Bu sebepten dolayı kozmetikte temizlik ürünleri alırken ürünün kalitesine ve farklı değişik temizlik ürünleriyle cildi temizlememek gerekiyor.

Ayrıca sabunlar cildin kurumasına sebep olan önemli bir maddedir. Kullandığınız sabunun cildinize uygun olup olmadığına özen göstermenizde yarar var. Eğer dikkat etmezsenin kuru bir cildiniz olur.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise parfümler ve makyaj ürünleridir. Kozmetik ürünleri ciltteki gözenekleri kapatabilir ve cildi tahriş eder. Kulalnıdığınız ürünlere dikkat etmenizde fayda var.

Rüzgar ve güneş ışıklarına maruz kalan cildin kuruması kaçınılmazdır. Ciltlerin kurumasının bidiğer sebebi is C, E, ve F vitaminlerinin eksikliğidir. Ayrıca cilt yaşlanmadan dolayıda kuruyabilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.